Bezrobotni zapłacą podatek
access_time 2005-02-23 07:42:28

Kilka dni temu do Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie dotarła wiadomość, że osoby bezrobotne, które otrzymały dotacje na rozpoczęcie swojej działalności gospodarczej, będą musiały - wbrew wcześniejszym deklaracjom - zapłacić 19-proc. podatek od przychodów.

Wiadomość ta wzburzyła przede wszystkim tych, którzy już taką dotację otrzymali, a ci, którzy mieli się na nią zdecydować zaczynają się poważnie zastanawiać.


Na początku sprawa dotacji wyglądała o wiele bardziej zachęcająco. Urzędy pracy w całym kraju wypłacały bezzwrotne dotacje bezrobotnym, którzy postanowili rozpocząć działalność na własną rękę. Chodziło o kwotę 11,5 tys. zł.- Od grudnia ub. roku wypłaciliśmy pieniądze około 20 osobom, które miały dość interesujące pomysły na zarabianie na życie - mówi Stanisław Dydusiak, dyrektor PUP w Tarnowie. - Tym razem nie chodziło o handel, ale o usługi doradcze, warsztaty naprawcze różnego sprzętu itp. Wniosków zaczęło przybywać, do około 50, ponieważ podstawowym kryterium otrzymania dotacji był brak pracy. Przy rosnącej popularności tego rodzaju pomocy mieliśmy w marcu, na posiedzeniu Rady Zatrudnienia, opracować bardziej szczegółowe zasady jej przyznawania.Teraz nie wiadomo, czy będzie to potrzebne. Jeśli ktoś otrzyma dotację, bedzie musiał uiścić podatek w kwocie ponad 2 tys. zł. Niejednemu chętnemu może to pomieszać szyki.Co gorsza, podatek mają zapłacić fiskusowi również ci, którzy już dotację otrzymali. - Tak wynika z pisma Ministerstwa Gospodarki i Pracy, które do nas dotarło - wyjaśnia dyrektor Dydusiak. - Wcześniej takich informacji nie mieliśmy, wydawało się więc, że dotacja dla bezrobotnych nie będzie opodatkowana. Teraz na wstępie powiadamiamy o tym zainteresowanych, by nie byli zaskoczeni.Zmienione warunki mogą wpłynąć, zdaniem dyrektora, na skalę zainteresowania ze strony osób bezrobotnych oferowaną przez państwo pomocą finansową.- Nie będziemy od osób, które decydują się na dotację, pobierać na poczet podatku żadnych zaliczek, ale na koniec okresu rozliczeniowego wydamy PIT-a, który trafi również do właściwego urzędu skarbowego - zapowiada dyrektor Dydusiak.Radość bardziej przedsiębiorczej części osób bezrobotnych z powodu bezzwrotnej, nieopodatkowanej dotacji trwała tylko kilka miesięcy.WiesŁaw ZiobroDziennik Polski 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A