Odszedł na wieczną wartę
access_time 2004-11-23 07:28:27

Dla wielu pokoleń tarnowskich harcerzy - Jego wychowanków - człowiek bliski, po prostu Druh Szef. Dla wielu innych - człowiek legenda, w którego harcerskim życiorysie zawarła się cała powojenna historia tarnowskiego harcerstwa - tak Go wspominają zuchy, harcerze i instruktorzy Hufca ZHP im. Gen. Bema ...

Harcmistrz Rzeczypospolitej Marian Bryndal zmarł 20 listopada 2004 r., odszedł na wieczną wartę. W latach 1992-1993 pełnił funkcję Komendanta Hufca ZHP w Tarnowie. Ustąpił z tej funkcji, gdy już zdrowie nie pozwalało. Druh Bryndal urodził się w lipcu 1930 r., całe życie związany był rodzinnie i zawodowo z Tarnowem. Uczestniczył w pierwszych powojennych obozach hufca tarnowskiego i kursach szkoleniowych. W 1947 r. ukończył kurs drużynowych w Szczawnicy gdzie otrzymał stopień drużynowego.

Mimo formalnego rozwiązania drużyn harcerskich w latach 1950-1956 druh Bryndal nie zawiesił działalności. Kontynuował ją wraz z przyjaciółmi z 1 Tarnowskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego, działającej przy III LO. Uczestniczył później w reaktywowaniu drużyny w listopadzie 1956 r. i tarnowskiego harcerstwa podczas pamiętnej zbiórki w Sali Lustrzanej. W maju 1958 r. otrzymał stopień przewodnika oraz został mianowany drużynowym 1 TDH im. Zawiszy Czarnego.

Pod koniec lat 70. minionego wieku założył Krąg Instruktorski "Harcerska Brać", potrafił skupić wokół siebie rzesze młodzieży. Miał jedno ulubione miejsce - obozowisko w Barcicach, gdzie dobrze się czuł, gdzie wracał i które starał się chronić dla przyszłych harcerskich pokoleń. - Odszedł człowiek dobry i spolegliwy, instruktor harcerski, harcerz - wychowawca. Przez młodzież kochany za przyjaźń i oddanie, przez instruktorów ceniony za wiedzę, dobroć i prawy charakter. Cześć jego pamięci! - żegnają go w tarnowskim Hufcu ZHP. (mab)

Dziennik Polski


Komentarze...