Od Słowa do Rzeczy
access_time 2004-05-14 12:42:36

Pozwalamy sobie przedstawić Państwu zamierzenie, które podjedliśmy jako grupa studentów. Jest ono owocem naszych przemyśleń i mamy nadzieję, że się Państwu spodoba. Wychodząc z tym projektem chcemy zachęcić młodych ludzi do odnalezienia w sobie pasji Słowa, przeciwstawiając je współczesnej kulturze obrazkowej.

[[fotka1]] Chcemy na własny sposób, niezależnie patrzeć na otaczający nas świat i samemu go nazywać, pokazywać jak go widzimy, co jest dla nas ważne, a co nie, chcemy wreszcie zacząć mówić o sobie, o tym co myślimy, co czujemy, z jakimi problemami się borykamy.


Z naszej inicjatywy w dniu 21 i 22 maja br. Przy tarnowskim Rynku w piwnicach Galerii Miejskiej „Ander Pasydż” odbędzie się nietypowy „Wernisaż słowa”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.00. My młodzi Niezależni chcemy powiedzieć: Masz coś do powiedzenia, piszesz pisałeś, napiszesz, przyjdź, czekamy na Twoje Słowo, przejdź od słowa do rzeczy. Pod takim hasłem – od Słowa do Rzeczy – odbędzie się niezwykły wernisaż, wernisaż słowa pisanego.


Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Małgorzata Budzik, studentka III roku języka polskiego tarnowskiej PWSZ, a wspierają ją przyjaciele: Michał Andruchów, Lucyna Bielatowicz, Tomasz Preis, Agnieszka Klich i Łukasz Sobczyk, który jest równocześnie autorem plakatu.


Specjalnymi gośćmi będą: satyryk Tomasz Baran, poeta Roman Misiewicz oraz znany pisarz Michał Nawrocki.


Słowo? Skąd nagle tak wielkie zainteresowanie nim? Tak, właśnie Słowo, ono jest w każdym z nas, jest pierwsze, to od Słowa przechodzimy do rzeczy, zatem należy mu się szczególne miejsce w naszym życiu.  


Stawiamy przede wszystkim na niezależność myśli twórczej, autentyczność zapisu rzeczywistości, nieufność wobec utartych schematów kanonów. Nieraz jest nazywane poezją to, co nią nie jest, lub jest nią tylko pozornie, a nie – poezją, to co nią w istocie jest, dlatego więc przechodzimy od Słowa do rzeczy, wszak „Wielkie dzieła rodzą się często na zakręcie ulicy lub zgiełku restauracji” (A. Camus).  


Serdecznie zapraszamy!!!!


Organizatorzy: „Młodzi Niezależni” – mail: majki@bielsko.org  


Piwnica Galerii Miejskiej „Ander Pasydż” – miejsce działań niekonwencjonalnych /vis a vis Cafe Galeria/, opiekun artystyczny – Piotr Kukla

Komentarze...