Piękny melodramat z wybitnymi kreacjami w Millennium
access_time 2016-03-24 08:00:00
„Carol” to pełen emocji i wysmakowanych obrazów (Złota Żaba Camerimage dla Eda Lachmana za zdjęcia) melodramat z brawurowymi kobiecymi kreacjami. W rolach głównych występuje wyróżniona Oscarem Cate Blanchett („Blue Jasmine”), której partneruje nagrodzona w Cannes za najlepszą rolę żeńską, jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia Rooney Mara („Dziewczyna z tatuażem”). Film będzie można obejrzeć w Millennium już jutro.

„Carol” jest adaptacją słynnej powieści Patricii Highsmith w reżyserii Todda Haynesa, twórcy „I Am Not There”, „Idola” i „Daleko od nieba”. Akcja filmu skupia się na relacji dwóch kobiet: młodej, aspirującej fotografki oraz zamężnej dojrzałej kobiety, w której dorasta decyzja o rozwodzie. Poznają się przypadkowo w ogarniętym szałem bożonarodzeniowych zakupów Nowym Jorku. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w uczucie silniejsze, niż nakazy obyczajowe epoki, w której żyją.

Światowa premiera filmu odbyła się podczas ostatniego festiwalu filmowego w Cannes, gdzie Rooney Mara otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską. Film otrzymał w tym roku pięć nominacji do Złotych Globów, a także rekordową liczbę nominacji do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA. Film otrzymał także nominacje do Oscarów w 6 kategoriach – w tym za najlepszy scenariusz adaptowany oraz dla pierwszo- i drugoplanowej aktorki.

Tytuł oryginalny: Carol
Reżyser: Todd Haynes
Występują: Cate Blanchett, Rooney Mara, Sarah Paulson, Kyle Chandler
Kraj produkcji: Wielka Brytania, USA
Rok produkcji: 2015
Data premiery: 4 marca 2016
Język oryginalny: angielski
Gatunek: melodramat
Czas trwania: 118 min.

KINO MILLENNIUM: 25 III 2016

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A