„Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” - nowa wystawa w Muzeum Okręgowym
access_time 2016-04-29 08:00:00
Wystawa "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych", zorganizowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, po raz pierwszy została zaprezentowana w Krakowie w 2009 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii w Polsce, otrzymując zasłużony tytuł najlepszej wystawy tego roku. Tym razem, to tarnowianie będą mieli okazję dowiedzieć się jakimi narzędziami obserwowali kosmos m.in. Galileusz i Kopernik.

Wystawa prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego. Na wystawie pojawią się takie przyrządy jak astrolabium, torquetum czy triquetrum, a także fotometry, spektroskopy czy kamery CCD i model teleskopu Hubble´a.

Dzięki eksponatom i materiałowi ilustracyjnemu w postaci grafik, obrazów i druków, można prześledzić rozwój obserwacji astronomicznych dokonywanych w oparciu o proste przeziernikowe instrumenty, poprzez lunety, aż po teleskopy umieszczane w przestrzeni kosmicznej.

Ta kosmiczna wystawa jest skierowana do widzów w każdym wieku. Ekspozycja jest interaktywna, zwiedzający będą mieli możliwość samodzielnie dokonywać obserwacji przez teleskopy, śledzić zachowanie się promienia świetlnego między soczewkami, a nawet budować lunety typu Galileusza czy Keplera.

Wystawa czasowa czynna do: 31.08.2016 r.

Organizator wystawy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Kurator wystawy: Marta Kuczyńska

Komentarze...