Nowa placówka dla dzieci i seniorów
access_time 2016-08-18 08:00:00
W budynku przy ul. Gumniskiej 25 swoją siedzibę znalazły placówki wsparcia dziennego. Jedna z nich powstała z myślą o dzieciach i młodzieży, kolejna, Klub Samopomocy Wiosna Życia, zakłada międzypokoleniową integrację seniorów oraz najmłodszych. Z ich ofert korzysta łącznie już ponad 130 osób - informuje magistrat.

– Zależało nam, by obiekt dostosować do wszystkich wymogów bezpieczeństwa, tak, by każdy czuł się tu dobrze. Z budynkiem było początkowo trochę zamieszania, ponieważ miał być sprzedany, ale postawiliśmy z panią prezydent na swoim, dzięki czemu budynek nadal może służyć mieszkańcom. Jest tu miejsce i dla starszych, i dla młodszych, i dla potrzebujących, a także dla każdego, kto chciałby miło spędzić tu czas – podkreślał prezydent Roman Ciepiela.

- Placówka zakłada integrację. Nie jest przeznaczona tylko dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, ale także tych normalnie funkcjonujących. Chodzi o to, by dzieci zobaczyły, jak wygląda zdrowo działająca rodzina. Uczestnicy będą mogli skorzystać z porad specjalistów: logopedy, psychologa, socjoterapeuty i pedagoga – tłumaczy Katarzyna Maziarczyk, dyrektor Placówki Wsparcia Dziennego w Formie Specjalistycznej.

Do Placówki Wsparcia Dziennego w Formie Specjalistycznej można zapisywać dzieci od 6 do 18 lat. Obecnie największą liczbę stanowią te najmłodsze – uczęszcza tu 25 dzieci, lecz łączna liczba przygotowanych miejsc to 45.

Po wakacjach zostaną utworzone trzy grupy wiekowe. Kadra przygotuje różnego rodzaju zajęcia dostosowane do potrzeb danej grupy. – Dzieci najbardziej cieszą zajęcia plastyczne, kalambury, ale przede wszystkim zajęcia na świeżym powietrzu, na przykład gra w piłkę, skakanki, malowanie kredą – dodaje Katarzyna Maziarczyk. W ciągu roku szkolnego uczestnicy zajęć mogą liczyć na pomoc przy odrabianiu lekcji, a także rozwijanie zainteresowań. W planie jest m.in. nauka gry na gitarze oraz języki obce.

Na prowadzenie placówki specjalistycznej miasto przyznało stowarzyszeniu dotację w wysokości niemal 61 tys. zł. Wciąż przyjmowane są zapisy.

Z kolei na parterze budynku przy ul. Gumniskiej nową siedzibę znalazł Klub Samopomocy Wiosna Życia. Z międzypokoleniowej wymiany korzysta obecnie 95 seniorów oraz 13 dzieci i młodzieży. Placówkę prowadzi Fundacja Partnerstwo dla Przyszłości.

Zadaniem ośrodka jest realizacja działań o charakterze samopomocowym dla osób po 50. roku życia w integracji z młodzieżą oraz dziećmi, a także podejmowanie działań, których celem jest międzypokoleniowa wymiana doświadczeń. Obecnie do klubu zapisanych jest 95 seniorów oraz 13 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat .

Organizowane są tu bezpłatne zajęcia językowe, artystyczne, fizjoterapeutyczne, komputerowe. Seniorzy uczestniczą w licznych imprezach kulturalnych, a także wycieczkach krajoznawczych. Ponadto mają okazję rozwijać swoje talenty na warsztatach z rękodzieła, biorą udział w spotkaniach kółka historycznego, warsztatach zdrowego żywienia. Seniorom nie obce są także nowe technologie. Na zajęciach integracyjnych próbowali również swoich sił w grze w kręgle. Odbywały się spotkania z ciekawymi gośćmi. Klub stara się rozwijać w pełni potencjał seniora między innymi na warsztatach z psychologiem, na przykład podczas zajęć z komunikacji interpersonalnej. Uczestnicy mają także okazję rozwijać swoje pasje (pisanie wierszy, szkicowanie). Ponadto w klubie odbywają się warsztaty teatralne i fotograficzne oraz spotkania podróżnicze.

Komentarze...