Ostatnie dni rekrutacji w PWSZ - także na filologii romańskiej
access_time 2016-09-12 08:00:00
Trwa II tura naboru na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Jedną z dostępnych tu specjalności jest filologia romańska. Tarnowska PWSZ jest jedyną wyższą szkołą zawodową w Polsce, która w swojej ofercie ma tak kompleksową naukę języka francuskiego. Ważniejsze jest jednak co innego – absolwenci filologii romańskiej, bez trudu znajdują pracę w firmach wielu branż, w których kluczową rolę odgrywa znajomość francuskiego.

Z oferty studiów na specjalności filologia romańska skorzystać może każdy maturzysta. Co ciekawe, wcześniejszy kontakt z językiem Moliera nie jest wymagany. Dobrze przygotowana kadra dydaktyków, wśród których są również native speakerzy, potrafi nauczyć tego języka w trakcie trwających sześć semestrów studiów, kończących się egzaminem licencjackim.

- Jestem pewna, że osoba, która oczywiście wykaże zaangażowanie, w ciągu trzech lat opanuje francuski w stopniu komunikatywnym – mówi Carine Debarges-Dusza, Francuzka mieszkająca w Polsce od ponad 10 lat, lektorka w Zakładzie Filologii Romańskiej.

Intensywna, efektywna nauka to jedna z korzyści wprowadzenia tzw. „praktycznego profilu kształcenia”. Aby jak najlepiej przygotować absolwentów do wejścia na rynek, pracy program studiów został nasycony zajęciami praktycznymi. Studenci mają też możliwość wyjazdów do europejskich krajów francuskiego obszaru językowego. - Bo francuski to nie tylko Francja, to również: Szwajcaria, Belgia, Luksemburg, ale także Kanada, czy kilka krajów Afrykańskich. Łącznie na Ziemi jest niemal 280 mln ludzi mówiących po francusku, a dodatkowo ponad 125 mln właśnie się go uczy – dodaje Carine Debarges-Dusza.

Jedną z osób, która już w trakcie nauki umiejętnie korzysta ze znajomości francuskiego jest Ilona Motyka. Studentka II roku zaczęła uczyć się tego języka dopiero w PWSZ, a już teraz bez problemu znalazła wakacyjną pracę we Francji.

- Monitorujemy losy naszych absolwentów i prawdą jest, że to praca szuka ich, a nie oni pracę. Przepustką do kariery jest dla nich właśnie dobra znajomość języka francuskiego. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że jest to trzeci język światowego biznesu – mówi Małgorzata Pociecha, zastępca kierownika Zakładu Filologii Romańskiej. - Młodzi ludzie na drugim roku wybierają jedną z dwóch specjalizacji: francuski w administracji i przedsiębiorstwie lub francuski w turystyce i hotelarstwie – dodaje.

Druga tura naboru na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie potrwa jeszcze do 17 września. Wszelkie informacje znaleźć można na stronie: kandydat.pwsztar.edu.pl lub pod nr tel. 14 63 16 666.

 

Komentarze...