Seminaria Naukowe wracają do PWSZ
access_time 2016-10-26 08:00:00
Już w najbliższy piątek odbędzie się pierwsze w tym semestrze Seminarium Naukowe. Cykliczne spotkania środowisk naukowych oraz lokalnego biznesu zostały zainaugurowane w ub. roku przez utworzony w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie Dział Badań Naukowych.

Tym razem mowa będzie o możliwościach wykorzystania zakupionego właśnie przez uczelnię supernowoczesnego spektrometru w różnych dziedzinach nauki i przemysłu oraz o klockach rehabilitacyjnych dla dzieci z zaburzeniami motoryki dużej. Tematy spotkania brzmią poważnie, ale ideą Seminariów jest docierania ze specjalistyczną wiedzą do jak najszerszego grona odbiorców. Dzięki takiemu założeniu, prezentacje są zrozumiałe także dla osób nie będących specjalistami.

- Cały czas zachęcamy do dzielenia się wynikami własnych badań naszych uczelnianych naukowców, a na Seminaria zapraszamy przedstawicieli przemysłu i biznesu. Dzięki temu praca tych pierwszych może być wykorzystana dla budowania impetu gospodarczego regionu, a drudzy, czyli przedsiębiorcy mogą nam zgłaszać jakiego wsparcia, w jakich obszarach potrzebują – tłumaczy dr Rafał Kurczab, pełnomocnik Rektora ds Badań Naukowych.

Pierwszą prelekcję podczas piątkowego Seminarium wygłosi dr Krzysztof Kleszcz z Zakładu Chemii Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego. - Temat wystąpienia - „Atomowa spektrometria absorpcyjna - możliwości analityczne” związany jest z naszym najnowszym zakupem. Dr Krzysztof Kleszcz pokaże jak wielkie możliwości drzemią w zakupionym właśnie przez nas spektrometrze absorpcji atomowej. Urządzenie kosztowało kilkaset tysięcy złotych i może być wykorzystywane w wielu dziedzinach nauki, a także bardzo przydatne dla przemysłu. Mówię np. o badaniu stężeń metali ciężkich we wszelakich substancjach, co wykorzystywane jest m.in. w ochronie środowiska, farmacji, czy przemyśle spożywczym - tłumaczy dr Rafał Kurczab

Temat drugiego wystąpienia zainteresuję z pewnością rehabilitantów i osoby pracujące z dziećmi. Drugą prelegentką wieczoru będzie bowiem mgr Ewa Bujak. Wykładowczyni Instytutu Sztuki PWSZ zaprezentuje swój projekt, czyli klocki do rehabilitacji dzieci w wieku przedszkolnym z zaburzeniami motoryki dużej. - Mgr Ewa Bujak zaprojektowała tę zabawkę rehabilitacyjną dla dzieci w wieku przedszkolnym, usprawnia ona motorykę dużą – wyjaśnia Rafał Kurczab. To niezwykle istotne, gdyż wczesna wielokierunkowa i konsekwentna interwencja rehabilitacyjna w placówkach przedszkolnych pozwala na usprawnienie i wyrównanie deficytu ruchowego dzieci niekwalifikujących się do placówek integracyjnych. Rozwój, jak i wzmocnienie układu nerwowego następuje poprzez ruch, który głównie jest inicjowany poprzez zabawę. - Rehabilitacja w formie zabawy jest najskuteczniejsza – dodaje Rafał Kurczab.

Dodajmy, że głównym zadaniem Działu Badań Naukowych PWSZ jest wspieranie naukowców z Uczelni oraz łączenie ich z lokalnym przemysłem oraz biznesem. Seminaria mają charakter otwarty, wstęp jest wolny. Najbliższe odbędzie się w piątek, 28 października, w sali C106, początek o g. 16.15.

Komentarze...