Nowymi pociągami do Krakowa i Nowego Sącza
access_time 2016-12-12 08:00:00
Od wczoraj tarnowianie mogą jeździć do Krakowa i Nowego Sącza nowoczesnymi, wygodnymi, szybkimi pociągami Impuls, wyprodukowanymi w sądeckim Newagu. Nowoczesne Impulsy mają po 250 miejsc siedzących i 250 stojących. Są ciche, wygodne, klimatyzowane, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w stojaki do przewożenia rowerów, wi-fi i komfortowe przewijaki dla niemowląt w toaletach.

Pociągi będą obsługiwać trzecią nitkę Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej spółki Koleje Małopolskie, należącej do samorządu Województwa Małopolskiego. Województwo kupiło 6 nowych Impulsów i planuje zakup kolejnych. - To zupełnie nowa jakość w codziennych podróżach mieszkańców – mówi marszałek Małopolski, Jacek Krupa, który – w towarzystwie prezydenta Tarnowa, Romana Ciepieli, prezesa Kolei Małopolskich, Ryszarda Rębilasa i wicemarszałka Małopolski, Stanisława Sorysa "testował" nowe pociągi.

Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela podkreślał, że nowoczesne pociągi zostały wyprodukowane w Małopolsce. - Gratulujemy Nowemu Sączowi, i cieszymy się, że nowa jakość dociera do nas – mówił prezydent Tarnowa.

11 grudnia w życie wszedł nowy rozkład jazdy pociągów z Tarnowa do Krakowa i Nowego Sącza. Liczba połączeń między miastami wzrosła z 30 do blisko 50 dziennie. Między Tarnowem a Podłężem Impulsy mają się rozpędzać do 130 kilometrów na godzinę, niektóre z nich będą się zatrzymywać tylko na wybranych stacjach, dzięki czemu czas przejazdu do Krakowa ma wynosić około 55 minut, o 20 minut krócej niż teraz.

W godzinach porannego i popołudniowego szczytu pociągi pojadą co pół godziny, przez resztę dnia – co godzinę. A Szybka Kolej Aglomeracyjna obsługuje teraz połączenia z Krakowa do Wieliczki i na lotnisko w Balicach oraz z Krakowa do Miechowa.

Fot. Archiwum UMT

Komentarze...