Ferie zimowe w TCK
access_time 2017-01-23 07:00:00
Nadchodzące ferie zimowe w Tarnowskim Centrum Kultury to przede wszystkim zajęcia plastyczne z historią w tle oraz rękodzielnictwo.

1 lutego rozpoczną się warsztaty w Autorskiej Pracowni Plastycznej prowadzonej przez artystów plastyków Elżbietę i Witolda Pazerów pod tytułem "Historie z życia człowieka – dzisiejsze, dawne, dawniejsze i pradawne".

W programie interesujące warsztaty tworzenia prac plastycznych inspirowanych sztuką pradziejową, starożytnego Egiptu i Rzymu oraz współczesnymi krótkimi formami literackimi z czasopism dla dzieci i młodzieży z lat 50- tych ubiegłego wieku i współczesnych kontynuacji tych czasopism ilustrujących obecną rzeczywistość. Podczas warsztatów chcemy zwrócić szczególną uwagę na ciągłość działań i poszukiwań człowieka – twórcy. Zajęcia pomogą w nabyciu, bądź rozwinięciu umiejętności analitycznego i syntetycznego spojrzenia na sztukę, na przestrzeni dziejów, pokażą identyczność odczuwania emocji w przeszłości i współcześnie.

Zajęcia w APP to również gwarancja dobrej zabawy i możliwość na spędzenie czasu w kreatywny sposób. Każdy wyniesie nie tylko dobre wspomnienia, ale również nabierze doświadczenia w realizowaniu plastycznych wizji oraz wiedzę o sztuce i użytych technikach wraz z pracami, które wykona podczas warsztatów.

Warsztaty przeprowadzone zostaną w dwóch grupach, dla dzieci, które ukończyły 7 lat:

Grupa 1

Współczesna interpretacja formy i treści wybranych dzieł z poszczególnych okresów dziejowych: Sztuka jaskiniowa, Starożytny Egipt oraz z opowiadań i reportaży z ubiegłego stulecia odnalezionych w przygotowanych czasopismach. Zajęcia mają na celu rozwijanie wiedzy z zakresu historii sztuki, warsztat plastyczny oraz sprawność manualną, kreatywność i pomysłowość.

Grupa 2

Sztuka Rzymian, a opowiadania z ubiegłego stulecia. Komponowanie prac plastycznych oraz ilustrowanie wybranej formy literackiej. Zajęcia mają na celu rozwijanie wiedzy z zakresu historii sztuki, warsztat plastyczny oraz sprawność manualną, kreatywność i pomysłowość.

HARMONOGRAM ZAJĘĆ

Grupa pierwsza - Opłata za udział w trzydniowych zajęciach 45 zł.

01.02.2017 r. (środa) godz. 10.00 – 13.00

Wprowadzenie do tematu zajęć, prezentacja przykładów sztuki jaskiniowej, komponowanie prac plast. przedstawiających sceny z własnego życia w stylistyce z tamtego okresu.

02.02.2017 r. (czwartek) godz. 10.00 - 13.00

Prezentacja przykładów sztuki starożytnego Egiptu , komponowanie prac plast. przedstawiających sceny z życia współczesnego w układzie pasowym lub w postaci historyjki obrazkowej (mini komiks).

03.02.2017 r. (piątek ) godz. 10.00 - 13.00

Zapoznanie się z treścią wybranej formy literackiej (opowiadanie lub wiersz) wybranej z przygotowanych czasopism, zobrazowanie autorską ilustracją.

Grupa druga - Opłata za udział w dwudniowych zajęciach 30 zł.

07.02.2017 r. (wtorek) godz.10.00 - 13.00

Przykłady sztuki Rzymian; portret, świat ogrodów, realizacja własnych wizji zainspirowanych sztuką starożytną.

08.02.2017 r. (środa) godz. 10.00 - 13.00

Przyswojenie treści wybranej formy literackiej (opowiadanie, wiersz), zobrazowanie autorską ilustracją.

Zapisy:

Istnieje możliwość pracy indywidualnej, w czasie trwania warsztatów, w oparciu o martwą naturę, innych uczestników zajęć. – Opłata za udział w pojedynczych zajęciach 15 zł.

Zapisy od 23 stycznia 2017 r., poniedziałek - piątek, od godziny 8.00 do 18.00, sobota od godziny 10.00 do 17.00 w Biurze Obsługi TCK – Rynek 5. Liczy się kolejność zgłoszeń, a gwarantem miejsca jest wpłata. Liczba miejsc ograniczona.

W drugi weekend ferii zimowych, tj. 10 i 11 lutego, obędą się warsztaty projektowania i tworzenia niepowtarzalnych „MEBLI Z TEKTURY”. Meble wykonywane będą z tektury falistej specjalną techniką. Są one lekkie, ale bardzo trwałe, niedrogi jest także koszt ich wykonania, a lista możliwości nie ma końca, jeśli chodzi o formę i kształt. Meble będzie można stworzyć według indywidualnego, niepowtarzalnego projektu.

„MEBLE Z TEKTURY” to absolutny hit nowoczesnego designu i znak ekologicznego stylu życia.

Choć meble z kartonu uznawane są za nowość na rynku, to trzeba podkreślić, że sam surowiec w branży meblarskiej istnieje od dawna. Tekturę po raz pierwszy do świata designu wprowadził na początku lat 70. ubiegłego wieku amerykański architekt polskiego pochodzenia Frank Gehry, który do dzisiaj uznawany jest za ojca mebli z tektury. Z biegiem lat produkty z tektury, począwszy od mebli na zabawkach dla dzieci kończąc, stały się towarem chodliwym. Meble z kartonu wymyślono między innymi po to, aby ułatwić człowiekowi życie. Dzięki wykorzystywaniu „tekturowego” materiału powstają niezwykle lekkie, przyjazne środowisku meble o bajecznych kształtach.

Po pierwsze – LEKKOŚĆ

Lekkość to cecha, która niezaprzeczalnie stawia meble z tektury w pierwszych „meblowych” szeregach. Każda przeprowadzka, przemeblowanie czy porządki domowe wymagają sporo dźwigania, przesuwania czy podnoszenia. Meble wykonane z tektury dzięki swojej gramaturze z łatwością dają się podnosić i przestawiać.

Po drugie – DESIGN

Tektura to materiał niezwykle plastyczny, z którego można wyczarować najbardziej wymyślne przedmioty. Meble zrobione z tektury mogą stać się prawdziwym dziełem sztuki, które dodadzą uroku i szczególnego wyrazu każdemu wnętrzu. Dodatkowo stosunkowo tani materiał czyni meble z tektury tańszą alternatywą drogich designerskich przedmiotów.

Po trzecie – EKOLOGIA

W świecie dynamicznie rozwijającego się przemysłu, coraz większą wagę kładzie się na ekologię. Meble wykonane z najgrubszego materiału papierniczego – tektury falistej, są przyjazne środowisku. Karton można bez większych trudności poddać procesowi recyclingu i mieć swój mały udział w ratowaniu planety. Warto zaznaczyć, że aż 70% surowca potrzebnego do tego rodzaju mebli pochodzi z makulatury. Wybierając więc meble z tektury przyczyniasz się do powtórnego wykorzystywania surowców.

Po czwarte – WYTRZYMAŁOŚĆ

Powszechne skojarzenia z tekturą każą nam myśleć, że materiał ten nie jest wystarczająco trwały i nie nadaje się do konstrukcji mebli, które muszą udźwignąć ciężar książek czy naszego ciała. Dzięki zastosowaniu specjalnej wielowarstwowej, tektury falistej meble stają się odporne na zaginanie, uginanie oraz łamanie. Tektura falista w porównaniu do tej, z której produkuje się zwykłe pudełka, jest dziesięciokrotnie bardziej wytrzymała.

(Źródło: http://tektoora.com/pl/Oferta/EKOLOGIA/Meble-z-tektury-ekologia-czy-design.)

Zapraszamy na warsztaty projektowania i tworzenia "MEBLE Z TEKTURY", które przeznaczone są dla wszystkich, z tym, że młodsi uczestnicy będą potrzebowali pomocy opiekuna, ale będzie to wspaniała okazja by w rodzinnym gronie rodzic i dziecko wspólnie stworzyli unikatowy mebel.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają technikę konstruowania prostych mebli z tektury - sposób projektowania, przygotowywania kolejnych elementów i montażu. Meble z tektury falistej są w pełni funkcjonalnym wyposażeniem domu - małe mogą służyć jako schowek na biżuterię i inne drobiazgi, większe jako regał czy komoda. Poznając technikę ich produkcji na jednym przykładzie, można później tworzyć własne, niepowtarzalne przedmioty według indywidualnego projektu. Przygotowany podczas zajęć mebelek będzie w stanie surowym - dla wielu miłośników stylu eko jest to stan końcowy, jednak prowadzący podpowie także w jaki sposób można meble wykończyć, aby nadać im jeszcze bardziej niebanalny wygląd.

Nie są wymagane żadne specjalne umiejętności, a w cenie zapewniamy wszystkie materiały. Wykonane mebelki uczestnicy oczywiście zabierają ze sobą do domu.

Warsztaty projektowania i tworzenia „Mebli z tektury” odbędą się 10 i 11 lutego 2017 r. (tj. piątek, sobota) w jednej dwudniowej grupie. Zapraszamy młodszych uczestników wraz z opiekunem, a starsi którzy ukończyli 16 lat, mogą uczestniczyć samodzielnie:

10 lutego (piątek) część 1 - w godz. 14.00 - 20.00

11 lutego (sobota) część 2 - w godz. 10.00 - 14.00

Koszt uczestnictwa w warsztatach to 40 złotych.

Zapisy rozpoczynają się 23 stycznia od godziny 15.00 do 18.00 (tylko pierwszego dnia), w pozostałe dni poniedziałek - piątek, od godziny 8.00 do 18.00, w Biurze Obsługi TCK. Liczy się kolejność zgłoszeń, a gwarantem miejsca jest wpłata. Liczba miejsc ograniczona.

Poza zajęciami praktycznymi w APP i PracOFFni w trakcie ferii zimowych zapraszamy do Galerii TCK i do kina Marzenie.

W siedzibie TCK do 11 lutego prezentowana jest wystawa prac Agi Krysiuk „Portrety w starych winylach”. Biało-czarne portrety wykonane z płyt winylowych, stanowią pewnego rodzaju pomost między światem muzyki, a przestrzenią sztuk wizualnych. Z materiału, z którego niegdyś wydobywały się dźwięki powstał obraz. Nastąpiło przeniesienie oddziaływań zmysłowych, ze słuchu na wzrok, a przy tym kreatywnie zostało wykorzystane to, co skazane było na zniszczenie.

Aga Krysiuk od 2012 roku jako jedyny twórca w kraju ręcznie wykonuje obrazy i rzeźby ze starych płyt winylowych. Tworzy je samodzielnie opracowaną techniką rękodzieła. To doskonały przykład kreatywnego podejścia do upcyklingu, nadającego nowe życie przedmiotom, które straciły swoją pierwotną funkcję. Płyty, które nie mogą cieszyć już naszego ucha, cieszą nasze oko.

Na wystawie zobaczymy część obrazów specjalnie przygotowanych na 36. Rawa Blues Festival, portrety największych osobowości polskiego i światowego bluesa, prekursorów tego gatunku, muzyków zainspirowanych i żyjących bluesem. Znajdą się wśród nich m.in. Ryszard Riedel, Tadeusz Nalepa, Koko Taylor, Luther Allison, Keb’ Mo’ czy Buddy Guy.

Wystawa została poszerzona o winylowe portrety największych sław świata muzyki, w śród nich m.in. David Bowie, Frank Zappa, Jim Morrison, Eddie Veder czy The Beatles.

Autorka prezentowała swoje prace m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Wielu Kultur i Narodów „Z Wiejskiego Podwórza”, XIII Spotkaniach z Naturą i Sztuką „Uroczysko 2013” w Supraślu, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Jazz Bez”, a także na krajowych targach designu – tj. warszawskich „Wzorach”, wrocławskich „Konturach” czy gdańskich targach muzycznych „Protokultura”.

Winylowe obrazy i rzeźby często przeznacza na cele charytatywne, współpracuje z Fundacją „Dar Serca”. Jej portret Czesława Niemena był nagrodą Grand Prix Konkursu Wokalnego „Niemenomania 2015”.

W 2015 roku wystawą swoich prac zapowiadała wydarzenia blusowe w Białostockim Ośrodku Kultury: Zaduszki Bluesowe oraz XXXI Jesień z Bluesem. W 2016 wystawa winylowych portretów gościła na 36 Rawa Blues Festival w katowickim Spodku.

Galeria TCK czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00. Galeria TCK - Rynek 5 - Tarnów. Bilety w cenie 1 zł.

W kinie Marzenie natomiast w godzinach dopołudniowych (wszystkie poniższe seanse o 11:00) przedstawimy najnowsze produkcje animowane skierowane do dzieci jak również ich dorosłych opiekunów: „Balerina”, „Sing”, „Lego Batman”.

„Balerina” – animowana komedia. Felicja marzy o tym, by zostać baleriną w paryskiej operze. Razem z najlepszym przyjacielem, spryciarzem Victorem ucieka z sierocińca, by spróbować swych sił w paryskiej szkole baletu. Dzięki swej pasji i talentowi trafia pod opiekuńcze skrzydła dawnej gwiazdy baletu Madame Odetty. Od 20 stycznia do 2 lutego.

„Sing” – animowana komedia, musical. Aby uratować swój teatr przed ruiną, miś koala Buster Moon organizuje konkurs piosenki, do ktorego staną: nucąca cicho jak mysz pod miotłą Mysz, nieśmiała Słonica , młody gangster Gorilla i punkowa rebeliantka Jeżozwierzyca.Od 3 do 8 lutego.

„Lego Batman” – animowany, przygodowy. Złożony z klocków LEGO Mroczny Rycerz musi obronić Gotham przed zakusami nikczemnego Jokera. Na szczęście ma sprzymierzeńców w postaci osieroconego Robina, córki komisarza Gordona - Barbary oraz wiernego kamerdynera Alfreda. Od 9 lutego.

Nieco starszych widzów zapraszamy również w okresie ferii do Marzenia na cykl Cinemarzenie.

5 lutego o 16:00 przedstawimy największy włoski przebój ubiegłego roku, film Paolo Genovese „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Przewrotny komediodramat o tym, że kłamstwo ma krótkie nogi, a telefony komórkowe wcale nie są takim dobrym wynalazkiem. Podczas kolacji grupa znajomych rozpoczyna kontrowersyjną towarzyską grę. Szybko się okaże, że każdy ma coś na sumieniu, a tajemnice nie tak łatwo ukryć. W roli głównej piękna Kasia Smutniak.

Komentarze...