„Zerwany Kłos” – film o męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny w Marzeniu od dziś
access_time 2017-02-17 07:36:00
„Zerwany Kłos” to dramat historyczny o męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny w reżyserii Witolda Ludwiga. W rolę bł. Karoliny wcieliła się Aleksandra Hejda, a w rolę jej ojca - Dariusz Kowalski. Film dziś wchodzi na ekrany polskich kin.

Trwa I wojna światowa. Carskie oddziały panoszą się w okolicach Tarnowa. 16-letnia Karolina Kózkówna, ponosi śmierć męczeńską w obronie wiary. Jej ojciec obwinia się za śmierć ukochanej córki. Dzieje bohaterów dopełnia Teresa, która nosi w sercu tajemnicę o gwałcie zadanym przez kozaka.

Bł. Karolina pozostaje szlachetnym wzorem do naśladowania w obliczu prześladowania katolików na całym świecie. Ta prosta, wiejska dziewczyna ustrzegła swej dziewczęcej godności i dochowała wiary w Jezusa Chrystusa. Jest drogowskazem dla świata, w którym Boga próbuje zatrzeć się w ludzkim sercu, a samego człowieka odrzeć z jego godności.

Twórcami filmu są studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W rolach głównych wystąpili m.in. Aleksandra Hejda (bł. Karolina Kózkówna) i Dariusz Kowalski (Jan Kózka).

- Wszystkich nas łączy pragnienie nowej ewangelizacji świata poprzez kulturę, w tym także poprzez film. Mamy świadomość ogromnej potrzeby kształcenia i wychowania młodzieży w duchu tradycji narodowej, pielęgnowania polskości, a także rozwoju świadomości obywatelskiej i patriotycznej – podkreślają twórcy filmu z Fundacji Lux Veritatis .

Film pt.: „Zerwany kłos” został zaprezentowany publiczności wczesną jesienią 2016 na zakończenie jubileuszowych obchodów 100. rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Premiera była zarazem wotum wdzięczności za dar spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem w Polsce podczas ŚDM.

Obsada:

  • bł. Karolina: Aleksandra Hejda
  • Teresa: Magdalena Michalik
  • Jan Kózka: Dariusz Kowalski
  • ks. Władysław Mendrala: Witold Bieliński
  • Stary Kozak: Paweł Tchórzelski
  • Maria Kózka: Zuzanna Lipiec
  • Sorokin: Piotr Zajączkowski
  • Wieśniacy: Mirosława Marcheluk, Maciej Gąsiorek, Ryszard Mróz
  • Młoda Karolina Kózkówna: Oliwia Chmielewska

scenariusz i reżyseria: Witold Ludwig

zdjęcia i montaż: Julian Kucaj

muzyka: Krzysztof Aleksander Janczak

producent: Fundacja Lux Veritatis

gatunek: Dramat historyczny, hagiograficzny

metraż: 95 minut

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A