Nasze BWA w gronie najlepszych w Polsce
access_time 2017-02-07 06:59:00
Biuro Wystaw Artystycznych zajęło dziewiąte miejsce rankingu najlepszych polskich galerii sztuki, przygotowanym przez tygodnik "Polityka”. Autor rankingu, dziennikarz Piotr Sarzyński, specjalizujący się w problematyce kulturalnej i popularyzacji sztuki, docenił BWA między innymi za „wytrwałe i skuteczne budowanie więzi między mieszkańcami a estetyką”.

To już ósmy ranking "Polityki”, oceniający polskie galerie sztuki. Zestawienie liczy 20 miejsc. Pierwsze przypadło Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, drugie – Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, trzecie – Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Ranking zamyka Muzeum Narodowe w Krakowie. Tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych znalazło się na miejscu dziewiątym, wraz z galeriami miejskimi w Bielsku Białej, Zielonej Górze i Opolu. Piotr Sarzyński w uzasadnieniu pisze o prowadzonej przez te placówki "szlachetnej pracy u podstaw” i podkreśla ich różnorodność.

BWA kolejny raz gości w rankingu "Polityki”, tym razem, w porównaniu z ostatnim zestawieniem – o trzy miejsca wyżej. Pierwszy raz BWA znalazło się w zestawieniu 20 najlepszych galerii sztuki w Polsce 13 lutego 2012, na miejscu 13., wspólnie z BWA w Bielsku-Białej i Zielonej Górze. Autor uzasadniał wówczas swoją decyzję pisząc, że wskazane przez niego galerie działają w miastach średniej wielkości i bez wielkich tradycji artystycznych.

- A jednak dzięki niesłabnącemu zaangażowaniu ich szefostwa prezentują program, który musi budzić szacunek - zróżnicowany, otwarty, wartościowy. I z cyklicznymi imprezami, które stały się już ogólnopolską marką (Biennale Malarstwa w Bielsku-Białej oraz Festiwal Sztuki ArtFest w Tarnowie). Rok później tarnowskie BWA znalazło się na wysokim 12 miejscu.

Joanna Więcław z Działu Organizacji Wystaw tarnowskiego BWA podkreśla, że obecność w rankingu to ogromne wyróżnienie. - Tego sukcesu nie byłoby jednak bez artystów, z którymi współpracujemy, wsparcia ze strony miasta, partnerskich instytucji, sponsorów, życzliwości mediów i publiczności – najważniejszego ogniwa wszystkich naszych działań. Dziękujemy za zaufanie. Nadal wytrwale i z pełnym zaangażowaniem pracujemy, aby zasłużyć na kolejne nagrody i wyróżnienia - zaznacza.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A