Spotkania z historią w Wierzchosławicach
access_time 2017-02-10 08:00:00
Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach zaprasza na kolejną prelekcję z cyklu „Spotkania z historią”. Spotkanie pt. „Bataliony Chłopskie w służbie Narodu” zaplanowano na poniedziałek 13 lutego. Rozpoczęcie o godz. 19:00 r. w auli Centrum Kultury Wsi Polskiej.

Bataliony Chłopskie były największą po Armii Krajowej konspiracyjną formacją zbrojną w czasie okupacji. Była to organizacja zbrojna polskiego ruchu ludowego licząca około 160 tys. ludzi. W naszym regionie żołnierze BCh brali też udział w akcjach związanych z pociskami rakietowymi V-1 i V-2. Na poligonie w Bliźnie zorganizowano siatkę wywiadu wojskowego „Rocha” mającą za zadanie między innymi obserwację poligonu i wyrzutni pocisków rakietowych V-1 oraz V-2. Żołnierz BCh i AK Władysław Kabat dowodził ochroną lądowiska w akcji Most III mającej na celu między innymi dostarczenie aliantom elementów rakiety V-2. Tak więc żołnierze tej organizacji swoimi czynami zapisali się chwalebnie w historii II Wojny Światowej.

W trakcie spotkania zostanie przedstawiona historia Batalionów Chłopskich w kontekście ich działalności w ówczesnym województwie krakowskim. Prelekcję poprowadzi kierownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – Janusz Skicki.

Przy okazji będzie można również obejrzeć wystawę przygotowaną przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, a poświęconą sfałszowanym wyborom z 1947 r.

Wstęp wolny. Zapisy i szczegóły w recepcji Centrum Kultury oraz pod nr tel. 014 657 57 57.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A