W Tarnowie powstanie muzeum Armii Krajowej
access_time 2017-03-01 07:15:00
Gotowa jest już dokumentacja techniczna i projektowa dla nowego muzeum. Pokoszarowy budynek, w którym obecnie mieści się Izba Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Tarnów, ma zostać zmodernizowany i zaadaptowany do potrzeb nowoczesnej ekspozycji - informuje urząd miasta.

Prace, obejmujące między innymi podwyższenie budynku, wyburzenie wewnętrznych ścian działowych, budowę sali audiowizualnej na 30 osób, mają potrwać około dwóch lat. Ich koszt szacowany jest na ponad 2 miliony złotych, pieniądze maja pochodzić ze środków zewnętrznych, które Tarnów chce pozyskać na rewitalizację, bo projekt jest częścią większego programu rewitalizacji miasta. Obecnie w Izbie Pamięci przy ulicy Mościckiego 29 jest około stu eksponatów, związanych z historią AK - w tym oryginalnej broni, mundurów, archiwalnych dokumentów, zdjęć. 

– Mamy co pokazać i mamy o czym mówić. W nowym muzeum znalazłoby się miejsce również na wątki dotyczące pierwszego transportu do Auschwitz, który wyruszył właśnie z Tarnowa, akcji “Trzeci Most”, historii 16 Pułku Piechoty – podkreśla dyrektor Muzeum Okręgowego Andrzej Szpunar i dodaje, że najpewniej ogłosi również zbiórkę pamiątek po AK w regionie tarnowskim. Wiodące tematy wystawy i jej układ są konsultowane z kombatantami AK, kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na kwiecień. 

Autorem projektu architektonicznego i wstępnego kształtu ekspozycji jest Artur Grodziński. Koszty związane z jego przygotowaniem, w wysokości 50 tysięcy w większości pokryła dotacja, przekazana na ten cel przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.

Komentarze...