Kampania „Nie Rób Dymu” w Małopolsce
access_time 2017-03-14 10:45:00
Małopolska to pierwszy region w Polsce, który wprowadza uchwałę antysmogową, normującą m.in. palenie w kominkach. Nieprzypadkowo właśnie to województwo wzięła pod lupę kampania „Nie Rób Dymu”.

W obliczu uchwały antysmogowej na terenie Małopolski aktywiści i urzędnicy położyli nacisk na ekologiczne palenie drewnem w kominkach, bo tego między innymi wymagają nowe przepisy.
W lutym i marcu przedstawiciele kampanii społecznej „Nie Rób Dymu” odwiedzają punkty sprzedaży kominków (łącznie 40 lokalizacji), działających na terenie województwa małopolskiego. Na miejscu edukują, jak w nich palić, by nie produkować smogu i wręczają naklejki partnera kampanii potwierdzające przeszkolenie. Akcja będzie kontynuowana w innych regionach. W pierwszej kolejności w tych, w których planowane jest wprowadzenie uchwały antysmogowej, czyli na Dolnym Śląsku, Śląsku, Mazowszu i w Wielkopolsce.

- To, że pracownicy otrzymują naklejki z logiem kampanii „Nie Rób Dymu”, oznacza, że są przeszkoleni z zagadnień Ekoprojektu, czyli dyrektywy unijnej wprowadzające normy emisji pyłów i gazów przez urządzenia grzewcze. Wiedzą też, jakie produkty sprzedawać, aby konsument był pewny zakupu produktu spełniającego kryteria i normy emisji - mówi Marcin Brysiak, rzecznik kampanii „Nie Rób Dymu”.

Również Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego rekomenduje mieszkańcom godnych zaufania producentów kominków. Z ich wykazem można zapoznać się, klikając w link http://powietrze.malopolska.pl/kotly/#ekoprojekt.

Osoby, którym zależy na kupnie ekologicznego kominka, powinni brać pod uwagę jedynie wkłady kominkowe, które emitują maksymalnie 40 mg/m³ pyłów, ich sezonowa efektywność energetyczna wynosi minimum 65 proc., emisja organicznych związków gazowych nie przekracza w nich 120 mgC/m³, tlenku węgla – 1500 mg/m³, a tlenków azotu – 300 mg/m³.

Komentarze...