Wystawa malarstwa tarnowskich twórców w Krakowie
access_time 2017-06-01 07:00:00
Już 2 czerwca w Hotelu Logos w Krakowie o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż poplenerowej wystawy malarstwa pt. "Wenecja, Mimesis - Szukając tchnienia". Na wystawie zostaną zaprezentowane prace pięciu Tarnowskich artystów (Tomasza Głowacza, Mateusza Kijaka, Rafała Nijaka, Juliusza Słomki oraz Grzegorza Stokłosy), które powstały w Lipcu 2016 r. podczas pleneru w Wenecji (Włochy). Wystawa ta była prezentowana wcześniej w Tarnowie oraz miejscowości Zwoleń (Słowacja).

W 2011 roku, trzej Tarnowscy artyści: Tomasz Głowacz, Rafał Nijak, Juliusz Słomka, wyjechali do Włoch by przez 9 dni malować piękną Wenecję. Podczas pleneru, artyści stworzyli liczne obrazy, które zaprezentowali w Tarnowie na wystawie poplenerowej w Maju 2012 roku. Po 5 latach, twórcy postanowili wrócić do Wenecji by po raz kolejny podjąć twórcze rozważania na temat tego wspaniałego, pełnego inspiracji miejsca. 08.07.2016, grupa wyruszyła ponownie do Włoch, lecz tym razem w poszerzonym składzie. Prócz Tomasza Głowacza, Rafała Nijaka i Juliusza Słomki w plenerze wzięli udział Mateusz Kijak oraz Grzegorz Stokłosa. Wszystkie te nazwiska to postacie, znane w środowisku twórczym Tarnowa. Są to absolwenci Tarnowskiego „plastyka”, a także ASP w Krakowie i Warszawie. Tomasz Głowacz i Mateusz Kijak to obecnie również nauczyciele pracujący w ZSP w Tarnowie, natomiast Rafał Nijak to pracownik ASP w Warszawie. Tegoroczny plener w Wenecji trwał 10 dni, twórcy stworzyli w tym czasie, liczne obrazy olejne i akwarelowe, a także video reportaż z przebiegu pleneru. 

Artyści:

dr Rafał Nijak – ur. 1981 roku w Tarnowie. Absolwent Zespołu Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Tarnowie o specjalizacji Meblarstwo Artystyczne. Jest również absolwentem Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie pobierał naukę w zakresie rysunku i malarstwa u profesorów: Piotra Bogusławskiego, Mariana Czapli, Mariana Nowińskiego, następnie Zofii Glazer, Mariusza Woszczyńskiego oraz przez okres jednego semestru w Pracowni Rysunku prof. Dawida Czarskyego w Wysokiej Szkole Sztuk Pięknych w Bratysławie. Obecnie pracownik dydaktyczny na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie w Pracowni Litografii pod kierunkiem dr hab. Błażeja Ostoji-Lniskiego. Jest finalistą konkursu Katyń – Golgota Wschodu 2000 rok.

Mateusz Kijak - Urodzony w 1990 roku w Tarnowie. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Tarnowie. W latach 2009-2014 studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Bogusza Salwińskiego, aneks z rysunku w pracowni prof. Andrzeja Zwolaka. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, rysunkiem, grafiką komputerową, produkcją i postprodukcją video, animacją, a także produkcją muzyki. Mateusz Kijak brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz współpracował z wieloma znanymi wykonawcami muzycznymi m.in. The Outlawz (zespół założony w 1995 r. przez Tupaca Shakura). W latach 2014-2015, współpracował z marką SMS Audio Poland, tworząc wraz z bratem Krystianem, projekt muzyczny pt. „Interimpres”. W 2015 r. Mateusz Kijak, udzielił licencji na wykorzystanie zestawu jego rysunków przy produkcji filmu pt. „Kantor. Nigdy tu już nie powrócę”. W 2016 r. zaangażowany był w proces produkcji, pierwszego Tarnowskiego pełnometrażowego filmu fabularnego pt. „TodMachine”. Obecnie Mateusz Kijak pracuje nad wieloma projektami autorskimi, a także jest zaangażowany w projekty, powstające w środowisku twórczym Tarnowa i nie tylko. Na co dzień nauczyciel w pracowniach rzeźby i meblarstwa artystycznego w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie.

Tomasz Głowacz - Urodzony 14 lutego 1981 roku w Tuchowie. Ukończył Tarnowski "plastyk" oraz studium renowacji. Absolwent Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni Technik i technologii rzeźbiarskich pod kierunkiem mgr Romana Jacka Kieferlinga. Praca dyplomowa pt. Problematyka konserwacji markieterii w stylu Boulle`a. Próba zastosowania żywic syntetycznych do imitacji szylkretu wyróżniona Nagrodą Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W roku 2007 ukończył studium pedagogiczne w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie nauczyciel specjalności renowacja elementów architektury w Policealnym Zawodowym Studium Plastycznym przy Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie. Od 2012 roku corocznie, współorganizuje Ogólnopolską Konferencję Konserwatorską, oraz Zimowy Plener malarski w Jeżowie. Zajmuje się konserwacją zabytków oraz malarstwem.

Juliusz Słomka – ur. 1980 roku w Tarnowie. Absolwent Zespołu szkół plastycznych w Tarnowie, ze specjalnością meblarz artystyczny. Od 2002 roku student Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale malarstwa, w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Od 2000 roku współpracuje z grupą Ruchome święto, z którą wystawia malarstwo wielkoformatowe. W roku 2001 współtworzy grupę artystyczną Konsulting, z którą wystawia malarstwo w piwnicach Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Ponadto bierze czynny udział w plenerach artystycznych między innymi: w roku 2005 Pejzaż Południa, w 2000 roku Ogólnopolski Plener Malarski w Kazimierzu Biskupim. Na plenerze ogólnopolskim w Jeżowie otrzymał nagrodę grand prix. Brał udział w konkursie i wystawie Tarnowskie Klimaty w roku 2003 Galicyjska Judaica. Obecnie zajmuje się malarstwem i konserwacją.
Grzegorz Stokłosa - ur. 1991 roku w Tarnowie. Absolwent Liceum Plastycznego oraz Policealnego Zawodowego Studium Plastycznego (specjalności Renowacja mebli i wyrobów snycerskich oraz Renowacja elementów architektury) wchodzącego w skład Zespołu szkół plastycznych w Tarnowie. Grzegorz zajmuje się renowacją obiektów sztuki, malarstwem oraz filmem. Grzegorz Stokłosa jest reżyserem pierwszego pełnometrażowego Tarnowskiego filmu fabularnego TodMachine, którego premiera odbędzie się już we Wrześniu br. Projekt jest wspierany przez instytucje kultury oraz urząd miasta Tarnowa.

Komentarze...