Kolejne "Spotkanie z historią" w Wierzchosławicach
access_time 2017-06-21 15:39:00
Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach zaprasza do swej siedziby na jutrzejszą prelekcję z cyklu "Spotkania z historią". Wydarzenie, które rozpocznie się godzinie 19:00 poświęcone będzie "Kapliczkom ziemi wierzchosławickiej".

Historia kapliczek sięga jeszcze przedchrześcijańskich kultów i wierzeń. Powstawały wraz z naturalną potrzebą łączności człowieka ze światem nadprzyrodzonym. Ich mnogość i położenie podyktowane zostało potrzebami duchowymi mieszkańców wsi. Kapliczki pojawiały się zanim postarano się o budowę kaplicy lub kościoła. Były miejscem odprawiania nabożeństw czy święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.

Przydrożne figury, krzyże i kapliczki, bo o nich mowa są rozsiane na obszarze znajdującym się w granicach gminy Wierzchosławice. Charakteryzują się wielkim bogactwem i urodą, stanowiąc obecnie jeden z najbardziej symbolicznych i wartościowych składników dziedzictwa kulturowego tego
regionu.

W podróż po gminie i jej małej architekturze sakralnej w Wierzchosławicach zebranych na jutrzejszej prelekcji zabierze kierownik Muzeum W. Witosa Janusz Skicki. Na wybranych przykładach budownictwa sakralnego zapoznamy się z lokalnymi kapliczkami, przydrożnymi krzyżami, ich historią i architekturą.

„Spotkania z historią” – to cykl spotkań organizowanych w Centrum Kultury w Wierzchosławicach. W założeniu ma popularyzować historię Gminy Wierzchosławice oraz losy jej mieszkańców. Organizatorzy liczą na to, że będzie to ciekawy, a przede wszystkim przystępny sposób na poznanie
lokalnej historii.

Wstęp wolny. Dodatkowe informacje w recepcji Centrum Kultury oraz pod nr tel. 014 657 57 57.

Komentarze...