Uważajcie w lasach. Lada dzień wielkie szczepienie lisów
access_time 2017-10-26 06:19:00
W pierwszej połowie listopada na terenie Małopolski zostanie przeprowadzona akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W tym czasie zaleca się, by nie wypuszczać bez opieki psów i kotów. Grzybiarze również powinni pamiętać, by nie dotykać pozostawionych w lesie szczepionek - ostrzegają urzędnicy magistratu.

Akcję zaplanowano od 2 do 12 listopada, szczepionki przeciw wściekliźnie zostaną wówczas rozrzucone z samolotów oraz ręcznie wyłożone w lasach. Dlatego też zaleca się, by nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii i poddać je obserwacji.

Warto pamiętać, by nie dotykać, nie podnosić, ani nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. Jeśli dojdzie do kontaktu ze szczepionką, należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Szczegółowych informacji dotyczących szczepienia lisów udziela Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie – tel. (14) 628-60-90.

Komentarze...