Marek Lipiński profesorem oświaty
access_time 2017-10-25 06:22:00
Marek Lipiński, długoletni nauczyciel fizyki, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, może pochwalić się tytułem profesora oświaty. To zaszczytne wyróżnienie otrzymał jako jedyny w całej Małopolsce.

Profesor oświaty to najwyższy stopień w awansie zawodowym, tytuł ten przyznawany jest nauczycielom, którzy prezentując wysoki poziom kultury pedagogicznej, przez lata pracy wyróżniali się osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi, stanowiąc wzór do naśladowania. T

Ten zaszczytny tytuł  nadaje minister edukacji narodowej na wniosek kapituły do spraw profesorów oświaty. W tym roku profesorami oświaty zostało zaledwie 20 nauczycieli w całej Polsce.

Marek Lipiński w zawodzie pracuje niemal 40 lat. Co poradziłby swoich kolegom po fachu? – Dla ucznia trzeba mieć przede wszystkim czas. Nie można go zbyć, musi wiedzieć, że jeśli zadaje pytanie, to otrzyma odpowiedź. Szacunek działa w obie strony: ja od ciebie wymagam, ale zaczynam od siebie – tłumaczy Marek Lipiński.

Z myślą o uczniach organizuje wyjazdy przedmiotowe na różnego rodzaju uczelnie, gdzie mogą poznać fizykę na akademickim poziomie. Angażuje się również w konkurs „Science on stage”, który wygrał wspólnie z uczniami. Po lekcjach organizuje także kółka przedmiotowe oraz pokazy z fizyki „Ku granicom poznania”.

To nie pierwsze wyróżnienie w karierze Marka Lipińskiego. Za swoje działania otrzymał liczne nagrody: ministra edukacji, prezydenta miasta, kuratora oświaty, medal KEN, Srebrny Krzyż Zasługi, Nagrodę II stopnia Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Komentarze...