Stach Szabłowski gościem BWA
access_time 2017-11-07 06:06:00
BWA zaprasza dziś na wykład Stacha Szabłowskiego "W poczekalni sztuki". Spotkanie z uznanym krytykiem jest częścią wystawy "W poczekalni”, po której oprowadzać będą artyści Bogusław Bachorczyk i Zbigniew Sałaj oraz kuratorka Agnieszka Jankowska-Marzec. Początek dziś o 18 w galerii na Dworcu PKP.

Stach Szabłowski (ur. 1973) - niezależny kurator, krytyk sztuki i publicysta. Przez wiele lat związany z CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Autor koncepcji kuratorskich kilkudziesięciu wystaw i projektów artystycznych. Publikuje w prasie głównego nurtu, w wydawnictwach branżowych i katalogach wystaw. Stale współpracuje z Dwutygodnik.com, Magazynem Szum, miesięcznikiem Zwierciadło, Przekrojem i tygodnikiem Wprost.

„Poczekalnia to pomieszczenie przeznaczone dla osób czekających na coś”. Na co? Na kogo? Miejsce, gdzie czas płynie trochę inaczej, wolniej, dłuży się. Miejsce, gdzie na chwilę zatrzymujemy się, zostawieni sam na sam z własnymi myślami. Poczekalnia jest trochę jak pracownia, w której gotowe prace czekają aż zostaną zabrane „szczęśliwe” na wystawę, inne zapomniane wylądują na zawsze w kącie z nadzieją, że może znajdą kiedyś nowy „dom” u pożądających ich kolekcjonerów. Bogusław Bachorczyk i Zbigniew Sałaj zapraszają na przerwę w podróży do swojej poczekalni.

Bogusław Bachorczyk (ur. w 1969) - malarz, rzeźbiarz, rysownik, twórca multimedialny, kurator wystaw. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, dyplom uzyskał w pracowni prof. Włodzimiera Kunza w 1998 r. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Rysunku Wydziału Malarstwa w macierzystej uczelni. Stypendysta Miasta Norymbergii, laureat Stypendium Józefa Czapskiego (wizyta studyjna we Francji).

W swojej twórczości porusza problematykę historii i czasu, tożsamości, indywidualnego odkrywania prywatnej przeszłości. Interesują go kwestie mechanizmów i właściwości pamięci, współczesnych definicji męskości oraz post-batalistyka. Tworzy na styku różnych mediów: malarstwa, rzeźby i fotografii, stosuje bricolage i łączenie technik rzemieślniczych z nowoczesnymi mediami.

Zbigniew Sałaj (ur. w 1961) - malarz, twórca obiektów i instalacji. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, dyplom uzyskał w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1986 r. Obecnie zatrudniony jako profesor na macierzystym Wydziale, prowadzi Pracownię Interdyscyplinarną.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarskim environment, rysunkiem, obiektami z papieru, obiektami mobilnymi, instalacją, fotografią sztuką ziemi oraz wideo. Pokrywał wielowarstwowo malarskim wałkiem obrazy i przestrzeń galerii. Najbardziej znane są, tworzone przez niego oryginalną metodą, statyczne i ruchome obiekty z papieru, a także przedmioty nawiązujące do koncepcji książki artystycznej.

Klejone na krawędziach bryty papieru opracowuje w postaci zwartych obiektów bądź utworów amorficznych, przyjmujących formę w zależności od ustawienia i kształtu podłoża. Często powstają przedmioty podatne na manipulowanie ich formą przez dotyk.

Agnieszka Jankowska-Marzec (ur. w 1970) - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2007 r. uzyskała tytuł doktora w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Od 1994 r. pracowniczka Międzywydziałowej Katedry Historii i Teorii Sztuki ASP oraz od 2008 r. wykładowca Podyplomowych Studiów Rynek Sztuki i Antyków w krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na sztuce XX wieku i sztuce współczesnej, a zwłaszcza na twórczości artystów związanych z krakowską ASP. Niezależna kuratorka, realizowała swoje projekty m.in. w Instytucie Polskim w Budapeszcie, Art Agendzie Novej, Otwartej Pracowni w Krakowie, BWA Tarnów.

Współpraca: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Wystawa jest kolejną odsłoną „Wystawy stałej” - prezentacji prac kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w przestrzeni Dworca PKP w Tarnowie. To wspólne przedsięwzięcie BWA Tarnów i MFMSW, finansowane z budżetów Miasta Tarnowa i Województwa Małopolskiego.

Fot. Rafał Masłow

Komentarze...