Wręczono diecezjalne odznaczenia Dei Regno Servire
access_time 2017-11-29 05:35:00
Biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył 76 osobom diecezjalne odznaczenia Dei Regno Servire - Służyć Królestwu Bożemu. Wśród odznaczonych są kościelni, organiści, członkowie Rad Duszpasterskich, chórów i zespołów kościelnych, a także działacze Akcji Katolickiej, Caritas i Poradni Rodzinnych. Odznaczeni pochodzą z całej diecezji. Niektórzy z nich od 30, a nawet 50 lat angażują się bardzo czynnie w życie swoich parafii.

Dla przykładu – Kazimierz Sowiźrał z parafii św. Prokopa Opata w Jadownikach od 47 lat jest organistą w parafii. - Nigdy w życiu nie spodziewałem się takiego wyróżnienia. Jest szok, ale i radość. Cieszę się, że jeszcze gram – mówi pan Kazimierz. Teresa Pach z parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu od 26 lat prowadzi Chór Parafialny „Immaculata”: - Śpiewając modlę się. Ten medal jest dla całego zespołu – mówi pani Teresa.

W gronie wyróżnionych są także małżeństwa. Medal Dei Regno Servire trafił m.in. do rąk Doroty i Jacka Mazurów z parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Kiełkowie. Pan Jacek należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, a pani Dorota do parafialnego oddziału Caritas, jest też zelatorką Róży Różańcowej. Państwo Mazurowie mocno angażują się w życie parafialne.

Diecezjalne odznaczenia Dei Regno Servire zostały wręczone tradycyjnie w w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to patronalne święto Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Liturgicznej Służby Ołtarza.

Biskup Andrzej Jeż podkreślił w kazaniu, że troska o Kościół i królestwo Boże w nas narzuca wręcz potrzebę myślenia szerokiego, globalnego, katolickiego, otwartego. „Owocem takiego myślenia jest nasza troska i modlitwa za Kościoły prześladowane, za naszych braci i siostry w wierze, którzy cierpią dla imienia Chrystusa, a także za wszystkich ludzi dotkniętych tragedią wojen, konfliktów oraz katastrof i klęsk naturalnych. Jesteśmy odpowiedzialni za młodzież za tych którzy, poszukują Boga, za tych którzy prowadzą do podziałów”.

- Troska o Kościół i Królestwo Boga w nas przybiera obecnie w naszej diecezji konkretny kształt również przez dzieło V Synodu. Trwają prace przygotowujące to największe dla danego Kościoła lokalnego wydarzenie, jakim jest synod. Pragniemy wsłuchując się w głos Ducha Świętego, szukać drogi, jaką powinniśmy kroczyć za Chrystusem-Pasterzem, który – jak słyszeliśmy w I czytaniu – skutecznie szuka swoich owiec, podejmując adekwatne do sytuacji działania – mówił biskup Jeż.

Lista nagrodzonych odznaczeniem DEI REGNO SERVIRE

 • Kazimierz Babicz – parafia Wniebowzięcia NMP w Jasieniu (prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).
 • Janina Babraj – parafia św. Prokopa Opata w Jadownikach (należy do parafialnego oddziału Caritas, jest opiekunką Apostolstwa Modlitwy).
 • Stanisław Bańbor – parafia św. Alberta Chmielowskiego w Zgłobicach (wiceprzewodniczący parafialnej Rady Duszpasterskiej, prezes Stowarzyszenia „Dajmy Dzieciom Miłość”, bardzo zaangażowany w działalność charytatywną).
 • Alfreda Biel – parafia św. Antoniego Padewskiego w Gołkowicach (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej i parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, jest także prezesem parafialnego Koła Przyjaciół Radia Maryja, bardzo zaangażowana w życie parafialne).
 • Eugeniusz Biel – parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku - Słotwinie (nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, należy do grupy Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, bardzo zaangażowany w życie parafialne).
 • Kazimierz Burzawa – parafia Narodzenia NMP w Borzęcinie (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne, wspomaga parafię w wielu pracach gospodarczych i remontowych).
 • Janusz Cetnar – parafia Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie (opiekun Domu Parafialnego im. Ojca Świętego Jana Pawła II, bardzo zaangażowany w życie parafialne).
 • Julian Cielec – parafia NMP Królowej Polski w Ostrowie (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).
 • Andrzej Dubiel – parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku - Słotwinie (nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, sprawuje obowiązki kościelnego, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej i grupy Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, bardzo zaangażowany w życie parafialne).
 • Kazimierz Dubiel – parafia Nawiedzenia NMP w Domosławicach (nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).
 • Waldemar Dudczyk – parafia św. Kazimierza w Nowym Sączu (od kilkunastu lat zaangażowany w działalność Ruchu Światło - Życie, od 33. lat należy do zespołu wokalno - instrumentalnego „AVE” przy parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu).
 • Antoni Durlak – parafia Wszystkich Świętych w Bobowej (nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, zelator Róży Różańcowej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, parafialnego oddziału Caritas i Chóru Parafialnego).
 • Mieczysław Dziadowicz i Anna Maria Szczepanik - Dziadowicz – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu (bardzo zaangażowani w działalność Poradni Specjalistycznej ARKA Oddział Terenowy w Nowym Sączu).
 • Tadeusz Dzierwa – parafia Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie (nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, należy do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, bardzo zaangażowany w życie parafialne).
 • Stanisław Filipak – parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Szerzynach (przez ponad 50 lat sprawował funkcję kościelnego w parafii Szerzyny, bardzo zaangażowany w życie parafialne).
 • Stanisław i Maria Galas – parafia NMP Królowej Polski w Tarnowie - Mościcach (p. Stanisław od kilkudziesięciu lat należy do Chóru Parafialnego „Florentyna”; p. Maria jest bardzo zaangażowana w działalność parafialnego oddziału Caritas).
 • Maria Gierek – parafia NMP Królowej Polski w Tarnowie - Mościcach (należy do Ruchu Światło - Życie, animowała w parafii grupę modlitewną „Wieczernik” i Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, przez wiele lat zaangażowana w duszpasterstwo więźniów w Zakładzie Karnym w Tarnowie - Mościcach).
 • Stefania Golińska – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (od ponad 20. lat bardzo zaangażowana w działalność Poradni Rodzinnej).
 • Wanda Maria Grygiel – parafia św. Stanisława BM w Jodłowej (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, od wielu lat troszczy się o kaplicę dojazdową w Dębowej).
 • Władysław Horowski – parafia Nawiedzenia NMP w Nawojowej (od 25. lat troszczy się o kaplicę we Frycowej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej i parafialnego oddziału Caritas, współorganizator akcji Kolędników Misyjnych, od 30. lat uczestniczy w Tarnowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę).
 • Stanisława Janusz – parafia Narodzenia NMP w Krużlowej (prowadzi kronikę parafialną, bardzo zaangażowana w życie parafialne).
 • Krystyna Jarska – parafia św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej i parafialnego oddziału Caritas, jest zelatorką Róży Różańcowej i liderką grupy Wspólnoty Krwi Chrystusa, bardzo zaangażowana w życie parafialne).
 • Stanisław Jędrzejczyk – parafia św. Alberta Chmielowskiego w Zgłobicach (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne, Król Bractwa Kurkowego w Tarnowie).
 • Józef i Matylda Jodłowscy – parafia św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku (bardzo zaangażowani w działalność parafialnego oddziału Akcji Katolickiej).
 • Barbara Kołodziej – parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku - Słotwinie (wiceprzewodnicząca parafialnego oddziału Caritas, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej i Chóru Parafialnego, bardzo zaangażowana w życie parafialne).
 • Stanisław Król – parafia św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku (bardzo zaangażowany w działalność parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, wiceprezes tegoż oddziału).
 • Stanisława Król – parafia św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, jest liderką grupy Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, zelatorką Róży Różańcowej i inicjatorką Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” w parafii św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, bardzo zaangażowana w życie parafialne).
 • Józefa Kubala – parafia Matki Bożej Anielskiej w Bielczy (bardzo zaangażowana w działalność parafialnego oddziału Caritas).
 • Antoni Kuropatwa – parafia Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Apostoła w Ciężkowicach (przez wiele lat należał do parafialnej Rady Duszpasterskiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich).
 • Andrzej Kuta – parafia Miłosierdzia Bożego w Woli Rzędzińskiej (zastępca przewodniczącego parafialnej Rady Duszpasterskiej, należy także do parafialnego oddziału Akcji Katolickiej).
 • Bożena Kwitowska – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, była prezes Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej).
 • Janina Lachcik – parafia Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej (inicjatorka i animatorka Kół Koronkowych przy Bazylice Mniejszej w Limanowej, należy do Róży Różańcowej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Grupy Biblijnej i Grupy Brewiarzowej).
 • Maria Lebdowicz – parafia Narodzenia NMP w Piwnicznej - Zdroju (należy do parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, Grupy Biblijnej i Bractwa Żywego Różańca, autorka kilku publikacji o parafii w Piwnicznej - Zdroju).
 • Janina Łuszczewska – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (od ponad 20. lat bardzo zaangażowana w działalność Poradni Rodzinnej).
 • Władysław Majcher – parafia NMP Królowej Polski w Ostrowie (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).
 • Jolanta Marcisz – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (od blisko 20. lat prowadzi Poradnię Rodzinną, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej).
 • Maria Masternak – parafia św. Antoniego Padewskiego w Gołkowicach (należy do parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, bardzo zaangażowana w życie parafialne).
 • Agnieszka Maślanka – parafia Miłosierdzia Bożego w Woli Rzędzińskiej (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i parafialnego oddziału Caritas).
 • Jacek i Dorota Mazur – parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Kiełkowie (p. Jacek należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne; p. Dorota należy do parafialnego oddziału Caritas, jest zelatorką Róży Różańcowej, bardzo zaangażowana w życie parafialne).
 • Marian Michalik – parafia Narodzenia NMP w Piwnicznej - Zdroju (od 25. lat nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, zaangażowany w pomoc ludziom chorym i cierpiącym).
 • Jolanta Michałek – parafia Wniebowzięcia NMP w Jasieniu (bardzo zaangażowana w życie parafialne, należy do parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i parafialnej Rady Duszpasterskiej).
 • Agata Mitro – rektorat Macierzyństwa NMP w Leluchowie (należy do Rady Duszpasterskiej i oddziału Caritas w rektoracie Leluchów, jest przewodnikiem w kościele – dawnej cerkwi w Leluchowie, założycielką i zelatorką Róż Różańcowych).
 • Anna Moszycka – parafia św. Kazimierza w Nowym Sączu (od 31. lat należy do zespołu wokalno - instrumentalnego „AVE” przy parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu, współpracowała m.in. z zespołem „Promyczki Dobra”, organizator Integracyjnego Festiwalu Piosenki).
 • Elżbieta Mróz – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (przez ponad 30. lat była bardzo zaangażowana w działalność Poradni Rodzinnej i duszpasterstwo małżeństw).
 • Urszula Niedzielska – parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Skrzyszowie (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej i parafialnego oddziału Caritas, bardzo zaangażowana w życie parafialne).
 • Teresa Nizińska – parafia Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej (przez 30 lat prowadziła Poradnię Rodzinną w Limanowej, należy do Wspólnoty Domowego Kościoła Ruchu Światło - Życie).
 • Maria Olchawska – parafia Narodzenia NMP w Krużlowej (należy do parafialnego oddziału Caritas, parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i parafialnej Rady Duszpasterskiej, prowadzi Klub Seniora, bardzo zaangażowana w życie parafialne).
 • Teresa Pach – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (od 26. lat prowadzi Chór Parafialny „Immaculata”).
 • Bronisława Papież – parafia św. Alberta Chmielowskiego w Zgłobicach (od 40. lat jest kucharką i gospodynią na plebanii, najpierw w parafii Słopnice, a obecnie w parafii Zgłobice).
 • Franciszek Pikul – parafia św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i Róży Różańcowej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).
 • Krystyna Podwika – rektorat Macierzyństwa NMP w Leluchowie (należy do oddziału Caritas w rektoracie Leluchów, jest przewodnikiem w kościele – dawnej cerkwi w Dubnem).
 • Kazimierz Sady – parafia św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu (należy do parafialnej Rady Ekonomicznej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).
 • Andrzej Sasak – parafia Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie – (zastępca przewodniczącego parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).
 • Piotr i Jadwiga Sekuła – parafia św. Michała Archanioła w Żeleźnikowej (od 27. lat otaczają troską i wychowują niepełnosprawne dziecko, zaangażowani w życie parafialne).
 • Irena Sikora – parafia św. Antoniego Opata w Męcinie (prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej).
 • Jan i Lucyna Skórka – parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Porębie Radlnej (bardzo zaangażowani w działalność parafialnego oddziału Akcji Katolickiej; p. Jan jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej i należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej).
 • Henryk Solak – parafia Miłosierdzia Bożego w Woli Rzędzińskiej (nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej i parafialnego oddziału Akcji Katolickiej).
 • Kazimierz Sowiźrał – parafia św. Prokopa Opata w Jadownikach (od 47. lat jest organistą w parafii w Jadownikach).
 • Władysław Stachoń – parafia św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku (bardzo zaangażowany w działalność parafialnego oddziału Akcji Katolickiej).
 • Maria Szczepankiewicz – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (wiceprezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, inicjatorka Klubu Seniora).
 • Zdzisław Sznajder – parafia Narodzenia NMP w Borzęcinie (bardzo zaangażowany w życie parafialne, wspomaga parafię w wielu pracach gospodarczych i remontowych).
 • Roman Śmietana – parafia św. Małgorzaty w Dębnie (od wielu lat bardzo zaangażowany w życie parafialne, aktywnie działał na rzecz budowy i funkcjonowania kaplicy w Jastwi).
 • Katarzyna Śmigowska – parafia św. Michała Archanioła w Wierchomli Wielkiej (należy do parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Najdroższej Krwi Pana Jezusa, bardzo zaangażowana w życie parafialne).
 • Edward Średniawa – parafia Nawiedzenia NMP w Domosławicach (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).
 • Kazimierz Świerczek – parafia Nawiedzenia NMP w Domosławicach (inicjator sprawowania nabożeństw przy kaplicy w Lisionkach, bardzo zaangażowany w życie parafialne).
 • Henryk Toporkiewicz – parafia Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Apostoła w Ciężkowicach (od 40. lat jest organistą w parafii Ciężkowice, prowadzi także Chór Parafialny).
 • Andrzej Trybulski – parafia św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie (nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, autor licznych projektów graficznych i architektonicznych dla Kościoła w Polsce, dla diecezji tarnowskiej oraz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie).
 • Maria Wanatowicz - Kłusek – parafia Narodzenia NMP w Krużlowej (autorka wielu artykułów o Madonnie Krużlowskiej, prowadzi kronikę parafialną, bardzo zaangażowana w życie parafialne).
 • Anna Wąż – parafia Trójcy Przenajświętszej w Dulczy Wielkiej (należy do parafialnego oddziału Caritas, bardzo zaangażowana w życie parafialne).
 • Stanisław i Małgorzata Wiatr – parafia Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Apostoła w Ciężkowicach (p. Stanisław jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej, był prezesem parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej; p. Małgorzata od wielu lat jest doradczynią w Poradni Rodzinnej).
 • Krystyna Wolak – parafia Ducha Świętego w Nowym Sączu (bardzo zaangażowana w działalność Poradni Specjalistycznej ARKA Oddział Terenowy w Nowym Sączu, wiceprezes Oddziału Terenowego Stowarzyszenia ARKA w Nowym Sączu, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej).
 • Marianna Zapart – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (wiceprzewodnicząca parafialnego oddziału Caritas, inicjatorka wielu akcji charytatywnych).
 • Halina Ziemianek – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (od ponad 20. lat bardzo zaangażowana w działalność Poradni Rodzinnej, należy także do Chóru Parafialnego).
 • Jan Zygmunt – parafia św. Kazimierza w Nowym Sączu (współzałożyciel i kierownik artystyczny – dyrygent zespołu wokalno - instrumentalnego „AVE” przy parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu, kapelmistrz orkiestr dętych).
 • Krzysztof Zygmunt – parafia św. Kazimierza w Nowym Sączu (od 32. lat należy do zespołu wokalno - instrumentalnego „AVE” przy parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu, oblat św. Benedykta w Tyńcu).
Komentarze...