Łukasz Maciejewski nowym dyrektorem "GRAND PRIX KOMEDA"
access_time 2018-02-14 04:40:00
Festiwal Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim ma nowego dyrektora artystycznego. Od tego roku funkcję tę objął filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny – Łukasz Maciejewski.

"Bardzo poważnie traktuję to zadanie i uważam je za zaszczyt" – powiedział Łukasz Maciejewski ostrowskiemu Radiu Centrum. - "Już pracujemy. Mam swoje pomysły; na pewno będzie mój autorski wybór filmów konkursowych - będzie ich mniej, ale z najlepszą muzyką. I chciałbym, żeby przyjeżdżało tu więcej kompozytorów muzyki filmowej".

Krzysztof Komeda był związany z Ostrowem Wielkopolskim. Mieszkał w Ostrowie w czasach swojej młodości, tutaj kończył liceum, zaczynał flirt z muzyką, założył pierwszy zespół. Z kolei inny znany ostrowianin, jeden z liderów słynnej grupy „Melomani”, Witold Kujawski, odkrył młodego Komedę dla jazzu.

Nic zatem dziwnego, że właśnie Ostrów Wielkopolski pielęgnuje pamięć Komedy. Miasto nazywane jest „zagłębiem polskiego jazzu”, a flagowy dla Ostrowa Wielkopolskiego „Muzeum Jazz Festiwal” gościł najwybitniejszych jazzmanów z Polski, Europy i ze świata.

Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy powstał w 2012 roku. We wcześniejszych edycjach pokazane zostały niemal wszystkie filmy, do których muzykę napisał Krzysztof Komeda. Na „Grand Prix Komeda” pojawiali się znakomici goście: reżyserzy, aktorzy, operatorzy i oczywiście kompozytorzy muzyki filmowej. Począwszy od drugiej edycji festiwalu, formuła została rozszerzona o konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie. Wybrane filmy walczą o wynoszącą w ubiegłym roku 30 tysięcy złotych nagrodę dla najlepszej muzyki filmowej sezonu. W ubiegłym roku Grand Prix Komeda odebrał Mikołaj Trzaska za muzykę do „Wołynia” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Stałym punktem programu są również koncerty, spotkania z ludźmi kina, nocne seanse na rynku, liczne pokazy specjalne i warsztaty.

Tegoroczny, VII Festiwal Filmowy Grand Prix Komeda tradycyjnie odbędzie się w czerwcu, projekcje i działania w ramach imprezy zaplanowano w Ostrowskim Centrum Kultury, Forum Synagoga, Kinie Komeda, a także w plenerze – na rynku.

Nowy dyrektor, Łukasz Maciejewski, laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi, autor wielu książek (słynny cykl „Aktorki”), członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT oraz „Fipresci” (Stowarzyszenie Krytyków Filmowych), zapowiada wiele zmian: Miłośników muzyki i kina czekają w tym roku liczne nowości i niespodzianki. Na pewno na festiwalu pojawi się o wiele więcej twórców, a „Grand Prix Komeda” zyska nową oprawę i zupełnie nowe sekcje tematycznie.

Maciejewski pozostaje również dyrektorem programowym festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie, którego jubileuszowa, dwudziesta edycja rozpocznie się w tym roku 27 kwietnia.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A