Odpowie za zakłócenie mszy świętej
access_time 2018-03-09 08:00:00
Patrolujący systematycznie ulice Tarnowa i powiatu tarnowskiego policjanci, dbają o zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim jego mieszkańców. Podejmują codziennie nawet do 150 interwencji, pojawiając się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc i ochrona ludzkiego zdrowia, życia i mienia. Czasami w gąszczu zgłoszeń osób dzwoniących na Policję zdarzają się niecodzienne interwencje. Taki przebieg miała piątkowa interwencja, podczas której zatrzymany został mężczyzna uniemożliwiający spokojny przebieg mszy świętej w tarnowskiej katedrze. Odpowie on za przeszkadzanie w publicznym wykonywaniu aktu religijnego, za co prawo przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo karę pozbawienia wolności do dwóch lat.

W piątkowy wieczór, po godzinie 18.00 oficer dyżurny tarnowskiej Policji odebrał zgłoszenie od jednego z uczestników mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Dzwoniący prosił o udzielenie pomocy przy ujętym mężczyźnie, w związku z zakłóceniem przebiegu wieczornego nabożeństwa. Na miejscu wysłany został patrol z  Komisariatu Tarnów-Centrum.  Policjanci  szybko ustalili przebieg zdarzenia.

Podczas odprawianej mszy, siedzący w ławce mężczyzna, zaczął wykrzykiwać wulgaryzmy. Drwił również z  odprawiającego  mszę księdza i przeszkadzał w modlitwie obecnym w kościele wiernym. Osoby siedzące w jego pobliżu próbowały uspokajać mężczyznę, ale on sam nic sobie z tego nie robił i nadal używając obraźliwych słów, uniemożliwiał udział w mszy zarówno wiernym jak i wikariuszowi. Widząc co się dzieje, jeden ze spowiadających księży opuścił konfesjonał i z pomocą uczestnika mszy, wyprowadzili awanturnika z kościoła. O zdarzeniu poinformowano Policję. Policyjny patrol zatrzymał 47-letniego mieszkańca Tarnowa, który jak się okazało był nietrzeźwy i miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu.

Po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszał zarzut z art. 195 par. 1 kodeksu karnego - przeszkadzania w publicznym wykonywaniu aktu religijnego kościoła. Do wszystkiego się przyznał.  Skorzystał też z możliwości dobrowolnego poddania się karze.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A