Płk. Mieczysław Korczak Honorowym Obywatelem Tarnowa
access_time 2018-04-27 14:30:00
97-letni pułkownik Armii Krajowej i znany tarnowski lekarz, Mieczysław Korczak otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa.

Podczas wczorajszej, LII nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Tarnowa Mieczysław Korczak, pułkownik Armii Krajowej i znany tarnowski lekarz został Honorowym Obywatelem Miasta Tarnowa. Uchwałę, podjętą w tej sprawie przez tarnowskich radnych, odebrała jego córka, Marta Fistek. - W imieniu mojego taty chciałam serdecznie podziękować za ten honor. Tata jest bardzo wzruszony - mówiła zgromadzonym w Sali Lustrzanej.

W laudacji na cześć Mieczysława Korczaka prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, podkreślał, że historia długiego życia pułkownika i jego postawa może być wzorem patriotyzmu dla młodych pokoleń. - Pułkownik w pełni zasługuje na wpisanie w poczet honorowych obywateli miasta Tarnowa – mówił prezydent. Wzruszenia nie ukrywał obecny na uroczystej sesji Jacek Tarnowski, krewny Mieczysława Korczaka i burmistrz Połańca, w którym urodził się pułkownik. - Cieszę się, że mogę z tego miejsca podziękować państwu od naszego miasta, od jego mieszkańców za to, że dostrzegliście, ile doktor robił nie tylko na rzecz mieszkańców Połańca, ale również Tarnowa i regionu. Wierzę, że doktor - a mój wujek - będzie się tego tytułu cieszył. Zapewniam, że cieszy to również mieszkańców Połańca, którzy bardzo go doceniają. Mieczysław Korczak jest honorowym obywatelem Połańca. O nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa wspólnie wnioskowali Roman Ciepiela i Ryszard Pagacz, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.- Potrzeba nam pozytywnych przykładów, pozytywnych wzorców. Mieczysław Korczak bez wątpienia jest wzorem nie tylko dla młodzieży, ale dla każdego z nas. Cieszę się, że ta uroczystość mogła się dzisiaj odbyć – mówił przewodniczący Rady Miejskiej. Na jego ręce marszałek Małopolski, Jacek Krupa, który nie mógł skorzystać z zaproszenia na sesję, przesłał list gratulacyjny. „Nadawanie tytułu honorowego obywatela miasta to wspaniały zwyczaj wyjątkowych podziękowań dla osób, które w szczególnie pozytywny sposób wypływają na życie naszych małych ojczyzn. W imieniu własnym oraz samorządu województwa gratuluję panu Mieczysławowi Korczakowi tego zaszczytnego tytułu” - napisał marszałek. Córka pułkownika, Marta Fistek powiedziała, że dzisiejsza uroczystość to dla taty duże wzruszenie. - Nie tak dawno tata mówił nawet, że chyba wszyscy zapomnieli o nim i jego kolegach, bo przez długie lata nikt nie doceniał tego wszystkiego, co przeżyli i co robili dla naszego pokolenia i pokolenia naszych dzieci i wnuków. Bardzo serdecznie dziękuję i zapewniam, że tata również. To dla niego bardzo pozytywne przeżycie, które dodaje mu sił.

Mieczysław Korczak jest lekarzem stomatologiem, inicjatorem tworzenia gabinetów dentystycznych w tarnowskich szkołach. Urodził się w 1921 roku w Połańcu, w wieku 14 lat wraz z całą rodziną przeprowadził się do Warszawy. Od szesnastego roku życia pracował w gabinecie stomatologicznym znanego warszawskiego lekarza, doktora Stolarskiego, który odkrył w nim duży talent. Zdobyte w Warszawie umiejętności przydały się młodemu Mieczysławowi, gdy wstąpił do oddziału Armii Krajowej „Jędrusie”, działającego na terenie ziemi kieleckiej i Podkarpacia. W oddziale nosił pseudonimy „Dentysta” i „Zagorzujko”. W czasie wojny był ścigany przez gestapo, a następnie przez NKWD i UB. Trzy razy był aresztowany przez komunistów, przesłuchiwany i torturowany. Po wojnie ukończył studia stomatologiczne na Akademii Medycznej w Łodzi, a od 1951 roku mieszkał wraz z żoną Janiną i trójką dzieci w Tarnowie. Przez 10 lat pracował w ośrodku zdrowia w Mościcach, później kierował powiatową i wojewódzką poradnią stomatologiczną w Tarnowie. Był też wojewódzkim i krajowym specjalistą z dziedziny chirurgii stomatologicznej, brał czynny udział w działalności Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Założył szkolne gabinety stomatologiczne w większości szkół w Tarnowie i w regionie tarnowskim. Po latach jego działalność wojenna i zawodowa została uhonorowana wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Partyzanckim AK, Zasłużony dla Miasta Tarnowa, Zasłużony dla Ziemi Krakowskiej oraz Medalem Pro Patria.

Zgodnie z uchwałą w sprawie nadania Mieczysławowi Korczakowi tytułu honorowego obywatela miasta Tarnowa, podjętą 22 marca, prezydent i przewodniczący Rady Miejskiej wystąpią do Wojskowego Komendanta Uzupełnień o nadanie pułkownikowi stopnia generała.

Po zakończeniu uroczystej sesji prezydent miasta i przewodniczący rady odwiedzili pułkownika Mieczysława Korczaka w jego domu i przekazali mu uchwałę z tytułem Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa.

Fot. Paweł Topolski

Komentarze...