Mobilne Muzeum Armii Krajowej na tarnowskim Rynku
access_time 2018-06-18 09:05:00
Do Tarnowa zawitała mobilna wystawa przygotowana przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, prezentująca pamiątki i dokumenty dotyczące Akcji „Burza” przeprowadzonej w 1944 roku przez żołnierzy AK.

Przez dwa dni (17-18.06) na miejskiej starówce gościli przedstawiciele Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie ze swoją mobilną wystawą „Śladem Armii Krajowej i Akcji „Burza” w Małopolsce”. Można było porozmawiać z historykami, obejrzeć unikatowe zdjęcia i dokumenty, spotkać się z grupami rekonstrukcyjnymi oraz zagrać w wielkoformatową grę edukacyjną.

Przypomnijmy, że akcja „Burza” rozpoczęła się w styczniu 1944 r. w związku z wkroczeniem Armii Czerwonej na Wołyń. Celem militarnym akcji było wyparcie armii niemieckiej z ziem II Rzeczypospolitej, samodzielnie lub wraz z armią radziecką, natomiast celem politycznym przejmowanie władzy przez cywilne struktury Polskiego Państwa Podziemnego na wyzwolonych spod okupacji niemieckiej terenach i wystąpienie przed Sowietami w roli gospodarza. Działania polskiego podziemia zaangażowały dziesiątki tysięcy osób i objęły swym zasięgiem znaczny obszar wschodnich terenów dawnej Rzeczpospolitej.

Bohaterowie wielu z tych wydarzeń pozostali zapomniani przez historię, lecz często pamięć o nich przetrwała w przekazach rodzinnych utrwalonych materialnymi pamiątkami. Muzeum Armii Krajowej, podążając szlakiem żołnierzy AK, szuka wszelkich świadectw o wydarzeniach związanych z Akcją „Burza”. 

Fot. Mateusz Niemczura

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A