Zmarł Jerzy Pertkiewicz
access_time 2018-06-30 16:35:00
30 czerwca, w wieku 98 lat zmarł Honorowy Obywatel Miasta Tarnowa, pułkownik Jerzy Pertkiewicz.

Jerzy Pertkiewicz urodził się 25 lutego 1920 roku w Czortkowie nad Seretem w województwie tarnopolskim. Tarnowianie znali go przede wszystkim jako żołnierza kampanii wrześniowej i Armii Krajowej (pseudonim „Drzazga"). Z polskim wojskiem związał się zaraz po maturze, kiedy to został przyjęty na przeszkolenie wojskowe w szkole podchorążych rezerwy piechoty w Szczypiornie. Podczas kampanii wrześniowej 1939 walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Po rozpoczęciu akcji „Burza" trafił do 16 pułku piechoty Armii Krajowej, gdzie był dowódcą plutonu 3. kompanii strzeleckiej „Regina" w batalionie „Barbara". W 1944 roku za wkład w walkę zbrojną z okupantem został promowany przez komendanta krakowskiego okręgu AK do stopnia podporucznika

Po wojnie studiował farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1979 roku obronił na Akademii Medycznej w Krakowie pracę doktorską w dziedzinie nauk farmaceutycznych. W latach 80. był starszym inspektorem do spraw gospodarki lekami w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Tuchowie.

Od czasów nauki w gimnazjum był aktywny w harcerstwie, a w późniejszych latach w organizacjach kombatanckich. Za zasługi wojenne odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK, Medalem za Warszawę, Medalem Wojska (czterokrotnie) oraz Krzyżem Kampanii Wrześniowej przyznanym przez rząd emigracyjny RP. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku otrzymał stopień majora, w 2008 roku podpułkownika, a w 2011 roku stopień pułkownika.

Komentarze...