Pomnik ku czci "Junaka" w Dębnie
access_time 2018-08-02 02:26:00
W Dębnie uroczyście odsłonięto pomnik Antoniego Derlagi ps. „Junak”. Żołnierz AK został zastrzelony w 1943 r. przez niemieckich żandarmów.

W wydarzeniu wzięła udział rodzina ś.p. Antoniego Derlagi oraz przedstawiciele samorządu: Andrzej Potępa ze starostwa brzeskiego, wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski, komendant powiatowy policji w Brzesku Bogusław Chmielarz, przewodniczący rady gminy w Dębnie Piotr Matura wraz z radnymi, sekretarz gminy Dębno Justyna Wójtowicz-Woda, radni powiatowi: Jacek Frankowski i Marek Łośko. Nie zabrakło także jednostki strzeleckiej „Strzelec”, pocztów sztandarowych wraz z dyrekcją ze szkół z Woli Dębińskiej, Dębna i Porąbki Uszewskiej.    

- Pamięć o Bohaterach, to nasz obowiązek – podkreśla wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski. – Bohaterska postawa ,,Junaka”, to dziś dobry temat na refleksję, jak my byśmy się zachowali gdyby losy naszej Ojczyzny były zagrożone. To otwarte pytanie o obecny wymiar patriotyzmu. Czy z narażeniem życia walczylibyśmy o niepodległą, wolną Polskę?  Postać Antoniego Derlagi to dla nas wzór do naśladowania.

Fot. gmina Dębno

Komentarze...