Policjant po służbie udaremnił jazdę nietrzeźwemu mężczyźnie
access_time 2018-09-13 12:16:00
Policjant w czasie wolnym od służby, udaremnił jazdę samochodem podejrzanie zachowującemu się mężczyźnie. Dalsze postępowanie uzależnione jest od wyników badania krwi niedoszłego kierowcy.

W niedzielę nad ranem na jednym z parkingów „tarnowskiej sypialni”, doszło do niebezpiecznej sytuacji. Do zaparkowanego tam samochodu marki volvo chwiejnym krokiem zmierzał mężczyzna, który otworzył pojazd przy pomocy pilota. Z widocznym trudem zasiadł za kierownicą. Świadkiem zdarzenia był policjant tarnowskiej komendy, który z niedowierzaniem śledził działania nieznanego mężczyzny. Zareagował błyskawicznie. Podbiegł do samochodu w czasie, gdy kierowca załączył światła mijania i próbował ruszyć, otworzył drzwi od strony kierowcy i wyciągnął kluczyki ze stacyjki. Następnie powiadomił o zaistniałej sytuacji dyżurnego i poprosił o patrol mundurowy. Zdziwiony, niedoszły uczestnik ruchu, mrucząc pod nosem z niezadowolenia, z równie wielkim trudem wytoczył się z samochodu. Z racji, że nie mógł odzyskać kluczyków, grzecznie, lekko chwiejnym krokiem udał się w kierunku ulicy Wojska Polskiego, gdzie został zatrzymany przez patrol mundurowy. Od mężczyzny wyraźnie wyczuwalna była woń alkoholu. W celu wyjaśnienia sytuacji, mężczyznę przewieziono do komisariatu centrum. Podczas jazdy, mężczyzna zasnął w radiowozie, a po przybyciu na miejsce nie wyraził zgody na badanie na zawartość alkoholu urządzeniem stacjonarnym. Od mężczyzny pobrano krew, która została przekazana do krakowskiego laboratorium celem określenia zawartości alkoholu lub innego, podobnie działającego środka. 

Aktualnie Komisariat Policji Tarnów-Centrum prowadzi postępowanie przygotowawcze dotyczące prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Mężczyzna jeszcze nie usłyszał zarzutów. Konieczny jest wynik analizy krwi, który pozwoli na określenie, czy zatrzymany mężczyzna dopuścił się czynu zabronionego. 

Przypomnijmy, że prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) jest wykroczeniem ściganym z artykułu 87 §1 kodeksu wykroczeń. O stanie nietrzeźwości mówimy wówczas, gdy w wydychanym powietrzu mamy powyżej 0,5 promila alkoholu. Taki stan jest przestępstwem ściganym na mocy kodeksu karnego z artykułu 178a §1. 

Komentarze...