Odsłonięto tablicę upamiętniającą rodzinę Spólników
access_time 2018-11-15 11:28:00
W środę, 14 listopada, na ścianie dawnego Hotelu Polskiego przy ul. Dworcowej odsłonięto tablicę upamiętniającą konspiracyjną działalność rodziny Spólników, właścicieli hotelu.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12, odprawioną w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego, mszą św. w intencji rodziny Spólników, organizatorów Polskiego Państwa Podziemnego i uczestników zmagań o wolną Polskę.

Następnie uczestnicy przeszli na ul. Dworcową 5, gdzie na ścianie dawnego Hotelu Polskiego, Hotelu GAL, odsłonięto tablicę upamiętniającą rodzinę działaczy niepodległościowych. Odsłonięcie poprzedziła informacja dr Marii Żychowskiej.

W należącym do rodziny Spólników Hotelu Polskim, funkcjonował podczas drugiej wojny światowej punkt kontaktowy dla żołnierzy i zbiegłych jeńców. Tam otrzymywali ubrania cywilne dostarczane przez wielu mieszkańców Tarnowa oraz kontakty i wskazówki, co do dalszej drogi na Węgry. Kapitan rezerwy, prokurator dr Marian Spólnik, będący zastępcą pierwszego komendanta Obwodu Związku Walki Zbrojnej, majora Stanisława Sowiźrała, zginął zamęczony przez Gestapo w listopadzie 1940 roku. Jego żona i córka Anna, która pełniła funkcję łączniczki z punktem przerzutowym w Sanoku, wywiezione zostały do obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck.

Fot. Artur Gawle

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A