Nowy SOR w szpitalu św. Łukasza już otwarty
access_time 2018-12-03 06:08:00
Po kilkunastu miesiącach prac, zakończono rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wojewódzkiej lecznicy im. św. Łukasza w Tarnowie. W ramach projektu opiewającego na kwotę 7,2 mln zł, już w zeszłym roku na terenie szpitala zmodernizowano lądowisko dla śmigłowców. Teraz zakończono drugi etap inwestycji związany z przebudową i remontem oddziału ratunkowego. W uroczystym otwarciu oddziału uczestniczyła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Tarnowski szpital od 25 lat pomaga w powrocie do zdrowia wielu tysiącom pacjentów. Placówka ta z każdym rokiem podnosi standard oferowanych świadczeń i jest jednym z najważniejszych ośrodków służby zdrowia w regionie. Teraz dzięki przeprowadzonej inwestycji zdecydowanie zwiększy się komfort pacjentów podczas przyjęć, a także poprawią się warunki w czasie ich hospitalizacji – mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Zakończona inwestycja obejmowała dwa etapy realizacji. Pierwszy z nich, sfinalizowany w ubiegłym roku, dotyczył modernizacji lądowiska dla śmigłowców. W ramach zadania lądowisko zyskało nową nawierzchnię, oświetlenie oraz drogę dojazdową. Wymieniono również system łączności w celu dostosowania obiektu do obowiązujących przepisów bezpieczeństwa. Teraz o każdej porze dnia i nocy, bez względu na warunki atmosferyczne bez problemu mogą tu lądować śmigłowce LPR (Lotniczego Pogotowia Ratunkowego).

Drugi etap inwestycji objął remont i rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, a w szczególności część obserwacyjną obszaru urazowego. To właśnie tu, w nowych, przestronnych i nowocześnie wyposażonych wnętrzach oddziału, będą przyjmowani pacjenci poszkodowani w wypadkach oraz chorzy w sytuacjach zagrażających ich zdrowiu i życiu.

- Sam oddział oraz miejsce oczekiwania są bardziej komfortowe i przyjazne pacjentom. Powstały dodatkowe stanowiska kierowania pacjentów w zależności od potrzeb do konkretnego specjalisty, co skróci czas oczekiwania na przyjęcie. W jednym miejscu powstał obszar dla chirurgii i ortopedii. Łącznie będzie dziewięć łóżek oddzielonych parawanami, a uwaga lekarzy i pielęgniarek będzie skupiona na danym obszarze i pacjencie – mówiła Anna Czech – dyrektor szpitala.

Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie sali obserwacyjnej w nagłych przypadkach umieszczono dodatkowo dwa łóżka reanimacyjne. Na oddziale nie zabrakło także nowoczesnego sprzętu – zakupiono m.in. nowe USG oraz mechanicznego ratownika, który pomaga m.in. przy reanimacji.

Środki finansowe pozwoliły także na remont wejścia do SOR-u, wiaty i podjazdu dla karetek oraz holu, w którym oczekują pacjenci. Dziś to miejsce jest zdecydowanie bardziej komfortowe i bardziej przyjazne.

W sumie w ramach remontu zmodernizowano łącznie 1182 m2 powierzchni szpitala, a o około 110m2 zwiększono powierzchnię oddziału ratunkowego. Dzięki temu zyskano nowe pomieszczenia dla personelu i pacjentów, w tym m.in. pokój dla psychologa czy pokój dla matki z dzieckiem.

W obiekcie wymieniono m.in. windę, okna, drzwi, instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne, a także zmodernizowano instalacje przeciwpożarowe i informatyczne. Dziś obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Koszt całego przedsięwzięcia opiewał na kwotę ponad 7,2 mln zł, z czego część inwestycji – ponad 5 mln zł – została sfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Komentarze...