Klub Jagielloński chce przenieść instytucje wojewódzkie z Krakowa do Tarnowa i Nowego Sącza
access_time 2018-12-04 09:35:00
Stowarzyszenie Klub Jagielloński chce wyprowadzić z Krakowa Urząd Marszałkowski. Właśnie rozpoczęło w tej sprawie zbiórkę podpisów.

Stowarzyszenie Klub Jagielloński rozpoczęło zbiórkę podpisów pod petycją skierowaną do Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego w sprawie realizacji pomysłu przeniesienia Ratusza Marszałkowskiego z Krakowa do Tarnowa. Co za tym idzie o przeniesienie takich organów jak Sejmik Małopolski, Zarząd Marszałkowski czy spółki związane z województwem. 

Autorzy petycji podkreślają, że dla Tarnowa może być to olbrzymia szansa dla rozwoju regionu oraz propozycja niosąca za sobą wiele nowych miejsc pracy. Powołują się również na wypowiedzi Witolda Kozłowskiego sprzed kilku tygodni, w których wyrażał poparcie dla idei zrównoważonego rozwoju Małopolski, przekonując, że zarząd województwa mógłby mieścić się w Tarnowie, a Sejmik – obradować w Nowym Sączu.  „Wierzymy, że objęcie przez Pana funkcji marszałka województwa oraz zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych sprawi, że te słuszne pomysły zostaną zrealizowane” – piszą członkowie Klubu Jagiellońskiego. Przypominają też, że problem nadmiernej centralizacji kraju dostrzega wielu polityków różnych opcji, a więc Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Kukiz’15, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Zjednoczonej Lewicy i Partii Razem. Niedawno do grona zadeklarowanych zwolenników deglomeracji dołączył również prezydent Andrzej Duda.

„Małopolska ma dziś unikalną szansę, by stać się regionalnym liderem rozwoju solidarnego terytorialnie. Zapowiedzi Pana Marszałka idealnie współgrają z programem partii rządzącej, założeniami oficjalnej strategii państwa i wypowiedziami Prezydenta RP. Odważna decyzja o deglomeracji w Małopolsce może być pierwszym krokiem w stronę takiej polityki w całym kraju. Liczymy, że „rozproszenie Krakowa” stanie się niebawem namacalnym efektem zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych w Małopolsce. Wierzymy, że sukces tych działań ośmieli zaś warszawskich decydentów w wyprowadzaniu instytucji centralnych poza Warszawę, czego beneficjentami będą nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale też innych polskich miast” – czytamy w petycji.

Petycja ws. deglomeracji instytucji wojewódzkich znajduje się tutaj

Fot. Wikimedia

Komentarze...