Kolejny sukces tarnowskich ratowników
access_time 2019-02-02 21:35:00
Nasi ratownicy medyczni zajęli 2. i 3. miejsce na XIV Międzynarodowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym w Bielsku-Białej. Ponadto przywieźli ze sobą puchar za najlepiej wykonane zadanie w konkurencji "Zamek".

XIV Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym odbywały w dniach od 29 stycznia do 1 lutego w Bielsku-Białej. W zawodach wzięły udział 33 załogi z Polski i zagranicy. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Na uczestników czekały różne, wymagające zadania i specjalnie zaaranżowane symulacje zdarzeń, w których ratownicy medyczni musieli wykazać się wiedzą, umiejętnościami i wytrzymałością fizyczną. Wśród zadań były m.in. pomoc poszkodowanym w związku z atakiem nożownika na dworcu PKP, pomoc ofiarom wypadku samochodowego w tunelu, czy jak najszybsze wbiegnięcie po schodach bez poręczy na 11 piętro budynku.

Z tarnowskiej stacji na mistrzostwa pojechały dwie załogi trzyosobowe. Zespół w składzie Andrzej Ciupek, Bartosz Białoń i Jakub Bryndal zajął drugie miejsce. Natomiast tuż za nimi, na trzecim miejscu uplasował się zespół w składzie: Mateusz Wszół, Krzysztof Hetman, Michał Łanocha. Dodatkowo nasi ratownicy przywieźli do Tarnowa puchar za najlepiej wykonane zadanie "Zamek". Konkurencja polegała na wezwaniu do pacjenta z bólem w klatce piersiowej, który w momencie dojazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego pozostawał przytomny. W czasie prowadzonych przez ratowników czynności, na salę niespodziewanie wbiega mężczyzna ścigany przez dwóch policjantów. Mężczyzna zostaje obezwładniony paralizatorem, po czym upada nieprzytomny na podłogę. Dwóch ratowników niezwłocznie przystępuje do udzielenia mu pomocy, a trzeci z zespołu pozostaje przy pierwszym pacjencie. W pewnym momencie pacjent z bólem w klatce piersiowej, do którego zostali wezwani ratownicy, bezwładnie upada - dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia i rozpoczyna się walka o jego życie.

Ratownicy z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie od lat sytuują się w ścisłej czołówce najlepszych ekip medycznych w Polsce. Wielokrotnie stawali na podium mistrzostw. Tym razem od naszych ratowników lepszy był tylko zespół Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, który zajął pierwsze miejsce na podium.

 

 

Komentarze...