Krajowy Finał Olimpiady Matematycznej w III LO
access_time 2019-03-20 05:12:00
III Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie będzie organizatorem tegorocznego, siedemdziesiątego już finału Olimpiady Matematycznej. Jest to najstarsza w Polsce olimpiada przedmiotowa – pierwsza jej edycja odbyła się z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Matematycznego w roku szkolnym 1949/50. Począwszy od roku 2009 olimpiadę organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Matematycznej.

Zmagania w Olimpiadzie podzielone są na trzy etapy. W pierwszym, zawodnik rozwiązuje zadania w domu, a następnie wysyła je pocztą do odpowiedniego komitetu okręgowego. Zawody drugiego stopnia to dwudniowa rywalizacja organizowana jednocześnie przez wszystkie komitety okręgowe. W finale, odbywającym się w pierwszej połowie kwietnia, zawody trwają dwa dni, po których następuje dzień atrakcji i zwiedzania, a na koniec uroczyste zakończenie oraz wręczenie dyplomów i nagród.

Tegoroczny finał, rozegrany zostanie w dniach 3-6 kwietnia. W dwóch pierwszych dniach, licząca ponad 130 osób grupa najlepszych w Polsce młodych matematyków rozwiązywać będzie zadania w hali przy ul. Gumniskiej. W trzecim dniu czeka ich wycieczka do kopalni soli w Bochni, w sobotę odbędzie się natomiast gala finałowa. - Tematyka olimpiady obejmuje zupełnie inne rzeczy, niż te, których uczy się w szkole. Ja na to mówię czasem „kosmos”, gdyż są to problemy całkowicie wykraczające poza podstawę programową. Zadania olimpijskie wymagają nieszablonowego myślenia, niezwykłej kreatywności i pomysłowości. Jeżeli nauczyciel sam nie był kiedyś olimpijczykiem, to niezwykle trudno będzie mu poprowadzić ucznia startującego w olimpiadzie – mówi, sam będący matematykiem, dyrektor III LO, Jan Ryba.

Przyznanie organizacji finału tarnowskiemu III Liceum Ogólnokształcącemu jest sporym wyróżnieniem dla szkoły. Nie wzięło się to jednak znikąd. - Nasza szkoła zawsze była matematyczna i nastawiona na przedmioty ścisłe. Matematyka jest po prostu u nas na topie, a poza tym mamy wspaniałych nauczycieli tego przedmiotu i uczniów, którzy chcą podejmować trud przygotowań olimpijskich. Działania wspierające te przygotowania, czyli współpracę z Wydziałem Matematyki UJ, międzyszkolne obozy matematyczne, koła matematyczne prowadzone przez wybitnych olimpijczyków, absolwentów III LO, koordynuje nasz nauczyciel, Marcin Radwański. Co rok owocują one kolejnymi olimpijczykami, w tegorocznym finale będzie pięcioro uczniów naszej szkoły. Komitet olimpijski zauważył te sukcesy i sam zaproponował nam organizację finałowych zmagań. Zasiadający w nim ludzie doszli chyba do wniosku, że warto zorganizować finał w miejscu, gdzie pracują prawdziwi pasjonaci, ludzie, którym się chce coś robić – dodaje Jan Ryba.

Imprezą towarzyszącą finałowi jubileuszowej, po raz pierwszy w historii odbywającej się w naszym mieście, olimpiady, będzie turniej brydżowy. Udział w nim wezmą opiekunowie olimpijczyków oraz zawodnicy z Tarnowa i okolic. Zawody rozgrywane będą w III Liceum Ogólnokształcącym, a organizatorzy spodziewają się startu około 50 zawodników.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A