Zmarł Andrzej Westwalewicz
access_time 2019-06-04 11:40:00
W sobotę, 1 czerwca w wieku 71 lat zmarł Andrzej Westwalewicz, tarnowski malarz i grafik. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 6 czerwca w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej o godz. 13, następnie nastąpi przewiezienie ciała zmarłego na cmentarz w Tarnowie-Krzyżu.

Andrzej Westwalewicz ukończył studia plastyczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie i wieloletnim kierownikiem pracowni plastycznej w tarnowskich Zakładach Azotowych.

Pierwsza indywidualna wystawa 58 grafik w nowosądeckim BWA dała początek jego artystycznej drodze. Eksponował swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych, m. in. w Tarnowie, Wiedniu, Pilźnie, Nowym Sączu, Cieszynie. Uprawiał różne techniki graficzne, głównie rysunek piórkiem i linoryt oraz pastel. Tematem jego prac była szeroko pojęta natura, we wszelkich jej przejawach. Przez kilka lat tworzył kompozycje przestrzenne na frontonie kościoła św. Archanioła Gabriela w Tarnowie, będące wyobrażeniem Misterium Męki Pańskiej i Bożonarodzeniowej szopki.

Był synem Stanisława Westwalewicza -  malarza, grafika, rysownika, więźnia obozu w Kozielsku i żołnierza armii gen. Andersa. Opiekował się zbiorami prac ojca. W 2016 r. część kolekcji rysunków i obrazów przekazał odpłatnie Muzeum Okręgowemu w Tarnowie.

 

Komentarze...