mLegitymacje w smartfonach uczniów szkoły „U Mistrza Paderewskiego”
access_time 2019-06-18 12:00:00
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach jest pierwszą szkołą w powiecie tarnowskim, która wprowadziła dla swoich uczniów mLegitymacje szkolne. Dzięki temu młodzież nie musi nosić legitymacji, zarówno tych papierowych, jak i obowiązujących od września 2018 r. plastikowych, bo wyświetli je na ekranie smartfona. Od 6 czerwca uczniowie ZSOiZ mogą już pobierać mLegitymacje na swoje telefony.

Uczniowie mogą korzystać z "legitki w telefonie" w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów, a więc podczas kontroli biletów autobusowych, przy zakładaniu konta w bibliotece, czy przy zakupie biletów do kina. Jedynym wymogiem technicznym, by korzystać z dokumentu w telefonie, jest sprzęt z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0. Dokument zawiera imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania i termin ważności dokumentu, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły. 

mLegitymację trudno podrobić. Można ją zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).

- Program Ministerstwa Cyfryzacji mLegitymacja szkolna pozwala naszej młodzieży, za pomocą smartfonów, potwierdzić że są uczniami ZOiZ w Ciężkowicach, jak również korzystać z uczniowskich ulg i zwolnień, tak jak w przypadku tradycyjnego dokument - mówi Józef Parys, dyrektor szkoły „U Mistrza Paderewskiego”. - Tym samym uczniowie nie muszą już posiadać przy sobie tradycyjnej wersji legitymacji.

Dokument może być aktywowany wtedy, gdy dana szkoła ma podpisane odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Uruchamia się go, używając kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego w sekretariacie szkoły.

Komentarze...