Prezentacja szkicu „Panoramy Siedmiogrodzkiej”
access_time 2019-06-25 06:21:00
W najbliższą sobotę w galerii na tarnowskim dworcu PKP będzie można zobaczyć obraz olejny, który jest szkicem dla „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Płótno namalował autor „Panoramy”, Jan Styka, przygotowując się do jej stworzenia.

Obraz został kupiony dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w zbiorach tarnowskiego muzeum. Przedstawia centralną scenę „Panoramy”, na której widać sztab generała Józefa Bema. – Jan Styka, przygotowując się do malowania „Panoramy Siedmiogrodzkiej” udał się do Siedmiogrodu i tam wykonał ten szkic. Mówiąc „szkic” nie myślimy o kartce z bloku kreślarskiego i o szkicu ołówkiem. To obraz namalowany w technice olejnej – tłumaczy wicedyrektor do spraw naukowych Muzeum, Janusz Kozioł i dodaje, że nowy nabytek to cenne uzupełnienie gromadzonych od wielu lat fragmentów dzieła Styki, a dzięki niemu zwiedzający Galerię „Panorama” będą mogli zobaczyć studyjną formę malarstwa, pokazującą proces twórczy autorów „Panoramy”.

Prezentacja obrazu odbędzie się w przeddzień 90. rocznicy sprowadzenia do Tarnowa prochów generała Józefa Bema, 29 czerwca, czyli w najbliższą sobotę, o godzinie 15.30, w galerii „Panorama” na tarnowskim dworcu PKP. Wstęp wolny. Następnego dnia, w niedzielę 30 czerwca, także w ramach rocznicowych uroczystości otwarta zostanie wystawa „Tysiąc lat przyjaźni polsko-węgierskiej”. Wernisaż w Galerii Sztuki „Hortar” przy ulicy Legionów 32 rozpocznie się o godzinie 18. Jego współorganizatorem jest tarnowskie Muzeum Okręgowe.

Komentarze...