W Tarnowie będzie można wypożyczyć elektryczne hulajnogi i skutery
access_time 2019-06-26 06:33:00
Elektryczne hulajnogi i skutery mają trafić do Tarnowa. Od sierpnia wypożyczać będzie je firma Blinkee.city. Magistrat przekonuje, że to kolejna po rowerze miejskim inicjatywa, dzięki której ma szansę zmniejszyć się ruch samochodowy w centrum.

Swoje wejście do Tarnowa firma Blinkee.city zapowiada 15 sierpnia. Na początek w mieście pojawi się testowo 20 hulajnóg i tyle samo skuterów. O ile tarnowianie będą zainteresowani takim środkiem transportu docelowo może być ich po 100 lub więcej. Firma, która wchodzi do Tarnowa jest już w trakcie wstępnych ustaleń z Zarządem Dróg i Komunikacji.

W Tarnowie za minutę jazdy elektryczną hulajnogą zapłacimy 39 groszy, ten sam czas korzystanie ze skutera kosztował będzie 69 groszy (dla studentów i osób po 60. roku życia 59 groszy). W przypadku skutera, po przekroczeniu kwoty 89 zł, do północy nie będą naliczane opłaty za kolejne kilometry. Czyli: gdy wypożyczymy skuter minutę po północy, to korzystanie zeń przez całą dobę nie będzie droższe niż 89 zł, a może być nawet tańsze, bo gdy w trakcie jazdy chcemy zrobić sobie krótką przerwę, np. na szybkie zakupy, możemy skorzystać z przycisku „pauza” – wówczas naliczana jest tylko opłata w wysokości 10 groszy za minutę.

Aby skorzystać z hulajnogi lub skutera trzeba będzie pobrać na smartfon dedykowaną aplikację, zainstalować, założyć konto i z nim „związać” kartę płatniczą, a należnościami za jazdę zostanie obciążone nasze konto bankowe. Przy instalacji aplikacji i zakładaniu konta trzeba będzie również załączyć zdjęcie dokumentu uprawniającego do jazdy. W ciągu 24 godzin nasze konto zostanie zweryfikowane i aktywowane.

Przy pomocy aplikacji zlokalizujemy pojazd znajdujący się najbliżej miejsca, w którym obecnie się znajdujemy i będziemy mogli go zarezerwować. Na dotarcie do skutera lub hulajnogi będziemy mieli kwadrans, następnie aplikacja pozwoli nam go odblokować. W przypadku skutera jest to przycisk w aplikacji, w przypadku hulajnogi konieczne będzie sfotografowanie umieszczonego na niej w widocznym miejscu kodu QR. Gdy korzystamy ze skutera pierwszą czynnością musi być otwarcie bagażnika przyciskiem na kierownicy i wyjęcie ochronnego kasku wraz z wkładką higieniczną. Wsiadamy i jedziemy. Gdy dotrzemy do celu, przy pomocy aplikacji na smartfonie informujemy o zakończeniu wypożyczenia, a pojazd jest zdalnie blokowany i czeka na kolejnego chętnego. Skuter lub hulajnogę możemy pozostawiać w dowolnym miejscu w wyznaczonej strefie, która zaznaczona jest na mapie w aplikacji.

We flocie firmy Blinkee.city znajdują się skutery o mocy 1,2 kW i 3,1 kW, lecz oba jeżdżą z maksymalną prędkością 45 km/h, którą ogranicza ustawa. O stan i naładowanie akumulatorów dbał będzie działający przez całą dobę serwis techniczny.

Komentarze...