"Msza Dziękczynna" w Parku Strzeleckim
access_time 2019-07-01 15:24:00
Koncertem symfonicznym, który odbył się w Parku Strzeleckim, uczczono 90. rocznicę sprowadzenia prochów generała Józefa Bema do naszego miasta. W związku z uroczystością do Tarnowa przybyli reprezentanci Węgier, m.in. konsulowie geneneralni Adrienne Körmendy i Sándor Nedeczky.

Miejsce koncertu wybrano nieprzypadkowo. To właśnie w parku zbudowano monumentalny sarkofag, w którym spoczęły szczątki słynnego tarnowianina. Przed dziewięćdziesięciu laty sprowadzono je z Aleppo, gdzie zmarł generał Bem. Po drodze trumna została wystawiona w Muzeum Narodowym w Budapeszcie, następnie na Wawelu, po czym dotarła do Tarnowa. Generał pochowany został z pełnymi honorami, w obecności wojska, zagranicznych delegacji oraz tłumów tarnowian.

Scenę, na której odbył się koncert, usytuowano tuż przy stawie, obok mauzoleum. Pod batutą Tomasza Tokarczyka wystąpili: Górecki Chamber Choir, Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego - Camerata Jagiellonica. „Mszę dziękczynną” przygotował Paweł Muzyka.

W wydarzeniu uczestniczyli reprezentanci Węgier oraz instytucji polsko-węgierskich. Do Tarnowa przybyli m.in.: Adrienne Körmendy, konsul generalna Węgier w Krakowie, Sándor Nedeczky, konsul generalny Węgier we Wrocławiu, Imre Hirsch, przedstawiciel Kiskoros-miasta partnerskiego Tarnowa, Korinna Wesolowski, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema w  Budapeszcie, Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Felczaka w  Warszawie, Piotr Piętka, dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie, József Virágh z Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Węgier w Tarnowie.

Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...