Zbliża się rocznica rzezi wołyńskiej
access_time 2019-07-02 05:44:00
W czwartek, 11 lipca, w 76. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, na Cmentarzu Starym w Tarnowie, odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Święto ustanowione na mocy uchwały Sejmu z 22 lipca 2016 roku nieprzypadkowo obchodzone jest 11 lipca. Tego właśnie dnia przypada bowiem rocznica tzw. „Krwawej niedzieli”, podczas której w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w intencji ofiar ludobójstwa, która o godz. 17 odprawiona zostanie w kościele św. Maksymiliana Kolbego przy ul. Urszulańskiej. Po mszy uczestnicy uroczystości przejdą w marszu pamięci na Cmentarz Stary. Tam, przy Kurhanie Kresowym odbędzie się uroczystość państwowa z udziałem zaproszonych gości oraz mieszkańców Tarnowa i okolic. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze, przywołane zostaną także fakty i wspomnienia świadka ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

Uroczystość, organizowaną przez tarnowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, zakończy wspólne odśpiewanie Roty.

Fot. Archiwum

Komentarze...