Tłumy na Wielkim Odpuście Tuchowskim
access_time 2019-07-03 08:32:00
Pielgrzymką strażaków, policjantów i strażackich orkiestr dętych rozpoczął się w poniedziałek Wielki Odpust Tuchowski. Podczas jego trwania przez lipowe wzgórze, na którym znajduje się sanktuarium maryjne, co roku przewija się ok. 100 tysięcy pątników. Uroczystości potrwają do wtorku, 9 lipca.

We wtorek na tuchowskim wzgórzu pojawili się pracownicy służby zdrowia i osoby niepełnosprawne. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ordynariusz tarnowski, biskup Andrzej Jeż. Dziś do stóp Matki Bożej przybędą z kolei żołnierze AK, kombatanci, żołnierze represjonowani i harcerze.

Wielki Odpust Tuchowski co roku przyciąga tłumy pielgrzymów nie tylko z całej diecezji, ale też z odległych rejonów kraju, a nawet z zagranicy. W tym roku hasłem odpustu są słowa: „Maryjo, naucz nas życia w mocy Bożego Ducha”. Hasło to nawiązuje do programu duszpasterskiego realizowanego przez Kościół w Polsce „W mocy Bożego Ducha”. Podczas Wielkiego Odpustu kaznodzieje będą przypominać wiernym pielgrzymom, za św. Pawłem, dziewięć owoców ducha (Ga 5,22-23). Są nimi: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Tak się składa, że odpust tuchowski trwa 9 dni i jest też 9 owoców ducha. Jak co roku, każdy dzień ma swój temat. Tym razem będzie on skoncentrowany na jednym z owoców ducha. 

Codziennie można uczestniczyć w eucharystii w godzinach: 6, 7, 9, 11, 15 i 18:30. Stałym punktem każdego dnia są modlitwy o powołania o 8:40 i 10:40, Koronka do Miłosierdzia Bożego o 14:45, Różaniec na dróżkach o 16:30 i Droga Krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym o 17:15. Przez cały dzień w rozstawionych w różnych miejscach konfesjonałach, można też skorzystać z sakramentu pokuty. 

W kolejne dni do Tuchowa, w pielgrzymkach przybędą m.in. kolejarze, leśnicy, myśliwi, pracownicy parków krajobrazowych, rowerzyści, motocykliści, kierowcy, rolnicy i pszczelarze. Natomiast w sobotę odbędzie się tradycyjne błogosławieństwo dzieci, które rokrocznie gromadzi tłumy najmłodszych i ich rodziców.

Pielgrzymi mogą też zwiedzić muzeum misyjne i etnograficzne, obejrzeć ruchomą szopkę lub wstąpić na kawę i ciasto do kawiarenki parafialnej albo salki młodzieżowej. Tradycją Wielkiego Odpustu są też oczywiście kolorowe kramy oraz loteria losowa, z której zyski są przeznaczane na dzieci niepełnosprawne pod opieką stowarzyszenia „Nadzieja”.

Szczegółowy program Wielkiego Odpustu Tuchowskiego poniżej.

Fot. diecezja.tarnow.pl

Komentarze...