Policyjny bat na piratów drogowych. Specgrupa SPEED już w Tarnowie
access_time 2019-07-19 08:48:00
Na małopolskie drogi wyjechała dziś specjalna grupa policji SPEED, która w superszybkich samochodach marki BMW z wideorejestratorami będzie ścigać piratów drogowych. Policjanci ze specgrupy będą także zajmować się monitorowaniem internetu i wyszukiwaniem wpisów oraz informacji mówiących m.in. o organizowaniu nielegalnych wyścigów lub innych agresywnych zachowań na drodze.

12 lipca br., w KWP w Krakowie podjęto decyzję o powołaniu Wojewódzkiego Nieetatowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Niebezpiecznym Zachowaniom na Drogach pod nazwą „Speed”. To pokłosie efektywnych działań warszawskiej grupy „Speed”. Zgodnie z intencją Komendy Głównej Policji takie grupy powstają teraz także w innych województwach.

Od dziś specgrupa „Speed” rozpoczyna działania na małopolskich drogach. Do grupy oddelegowano około 50 funkcjonariuszy. Poza policjantami „drogówki”, którzy mają specjalistyczne przeszkolenie z obsługi wideorejestratorów lub ręcznych mierników prędkości, w skład zespołu wchodzą również funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego oraz do walki z cyberprzestępczością KWP w Krakowie.

Mundurowi z grupy SPEED będą kierowani na akcje w miejsca gdzie najczęściej dochodzi do rażącego łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych.

Do zadań zespołu będzie należało, m.in.: ujawnianie kierujących, którzy będą dopuszczali się agresywnych zachowań na drodze, a to nie tylko przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania.

Istotne dla pracy tej grupy będzie także monitorowanie i analiza nagrań obrazujących pirackie wyczyny, umieszczonych w internecie, czy zbieranie informacji o nielegalnych wyścigach. Grupa współpracować będzie z innymi podmiotami, np. strażą miejską w zakresie pozyskiwania i wymiany przydatnych informacji. Na tej podstawie oraz na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa czy innych danych, planowane będą poszczególne działania, ich miejsce (potencjalnie to teren całego województwa) i taktyka.

Podczas działań drogowych zespół „Speed” będzie wykorzystywać nie tylko dotychczasowy sprzęt „drogówki”, czyli ręczne laserowe mierniki prędkości z rejestracją obrazu czy pojazdy wyposażone w wideorejestratory, ale również najnowsze radiowozy oznakowane BMW 320i xDrive (na zdjęciach) i nieoznakowane BMW 330i xDrive Gran Turismo, wyposażone w wideorejestratory.

Komentarze...