Bocheńscy policjanci wzięli pod lupę rowerzystów. Zatrzymali aż siedmiu pijanych cyklistów!
access_time 2019-09-17 09:35:00
Poważnym zagrożeniem w ruchu drogowym są nie tylko nietrzeźwi kierowcy aut, ale też pijani rowerzyści. Aż siedmiu cyklistów jadących pod wpływem alkoholu zostało zatrzymanych w ciągu jednej akcji przez bocheńską drogówkę. Rekordzista miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Przez cały weekend policjanci wydziału ruchu drogowego prowadzili wzmożone działania wymierzone w eliminowanie wykroczeń popełnianych przez rowerzystów. Policjanci zwracali szczególną uwagę na wszelkie nieprawidłowe zachowania kierujących rowerami, a w szczególności przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, nieostrożne wjeżdżanie na jezdnię zza pojazdów, czy też na jazdę rowerem po chodniku. W trakcie kontroli policjanci sprawdzali stan techniczny rowerów, ich obowiązkowe wyposażenie, a kierujących badali na zawartość alkoholu w organizmie.

Efekty działań bocheńskich policjantów to ujawnienie 20 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów, w tym 10 związanych z niewłaściwym wyposażeniem i stanem technicznym rowerów. Zatrważające jest to, że w trakcie prowadzonych działań policjanci zatrzymali też aż 7 nietrzeźwych kierujących rowerami, z których rekordzista miał ponad 2 promile i czynny zakaz kierowania pojazdami, w tym również jednośladami.    

Rowerzyści są szczególnie narażeni na doznanie poważnych obrażeń w wyniku wypadku. Poza nietrzeźwymi rowerzystami ogromnym zagrożeniem dla wszystkich użytkowników ruchu są również cykliści jeżdżący po zmroku, bez wymaganego oświetlenia oraz przejeżdżający po przejściach dla pieszych.

Przypominamy, że rowerzysta, który znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych. Osobie, która jedzie rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Komentarze...