Pleśna zachwyca! Została "Turystycznym Skarbem Małopolski"
access_time 2019-10-12 05:10:00
Gmina Pleśna rozbiła bank nagród w zakończonym właśnie konkursie "Turystyczne Skarby Małopolski". Doceniono jej niezwykły klimat, winnice, dwie cykliczne imprezy kultywujące tradycje regionu i unikatową atrakcję turystyczną, czyli wieżę widokową w Dąbrówce Szczepanowskiej.

Zakończyła się pierwsza edycja konkursu "Turystyczne Skarby Małopolski", którego organizatorem jest Województwo Małopolskie i Małopolska Organizacja Turystyczna. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla odwiedzających nasz region produktów turystycznych. Za "Turystyczny Skarb Małopolski 2019" w kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość/gmina turystyczna” została uznana gmina Pleśna.

- Za nami I edycja Turystycznych Skarbów Małopolski, ale z pewnością nie ostatnia. Konkurs cieszył się ogromną popularnością – w sumie zgłoszono ponad 200 kandydatur – miejsc czy obiektów, zarówno tych znanych, jak i takich, które dopiero czekają na odkrycie. W konkursie oddano ponad 30 tysięcy głosów, które wraz z głosami członków Rady Programowej ds. Rozwoju i Promocji Turystyki w Małopolsce, tworzących kapitułę konkursową zdecydowały o wyborze laureatów - mówił wicemarszałek Tomasz Urynowicz podczas uroczystej gali wręczenia nagród w Kopalni Soli w Bochni.

Poza Gminą Pleśna – laureatem w kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość/gmina turystyczna”, za Turystyczne Skarby Małopolski 2019 zostały uznane:

• Małopolski Szlak Winny w kategorii „Najciekawszy szlak turystyczny”,
• Ultra-Trail® Małopolska w kategorii „Wydarzenie cykliczne”,
• Wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej w kategorii „Unikatowa atrakcja turystyczna”,
• Małopolska Wieś z Tradycją – jedyny w swoim rodzaju katalog ofert agroturystycznych, wykorzystujących w swojej działalności różnorodne elementy dziedzictwa kulturowego w kategorii „Wypoczynek na wsi – gospodarstwo agroturystyczne”,
• Restauracja Belle Epoque w Dworze Prezydenckim w Zgłobicach w kategorii „W gościnie – obiekt gastronomiczny”.

- Małopolska, to nie tylko piękne zabytki i zapierające dech krajobrazy, ale także wspaniałe produkty turystyczne tworzące kompleksową i często unikatową ofertę, spełniającą oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. Jestem przekonany, że w kolejnych latach będziemy odkrywać nowe, nieznane małopolskie skarby, które nie tylko przyciągną nowych gości do naszego regionu, ale także będą stanowić inspirację dla branży turystycznej do tworzenia innowacyjnej i konkurencyjnej oferty turystycznej - przekonuje wicemarszałek Tomasz Urynowicz, a zarazem przewodniczący kapituły konkursowej.

Do laureatów i wyróżnionych w konkursie trafiły statuetki i pamiątkowe dyplomy. W kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość/gmina turystyczna” została przyznana finansowa nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego w wysokości 50 tysięcy zł. Dodatkowo wszyscy laureaci wyróżnieni w każdej kategorii konkursowej zostaną objęci kampanią promocyjną realizowaną przez Małopolską Organizację Turystyczną.

Poniżej pełna lista laureatów I edycji konkursu Turystyczne Skarby Małopolski 2019:

Kategoria „Miejsce z klimatem”
I miejsce – Gmina Pleśna
II miejsce – Hebdów
III miejsce – Gmina Krynica-Zdrój

Kategoria „Najciekawszy szlak turystyczny”
I miejsce – Małopolski Szlak Winny
II miejsce – Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce
III miejsce – Wiślana Trasa Rowerowa (odcinek małopolski)

Kategoria „Wydarzenie cykliczne”
I miejsce – Ultra-Trail® Małopolska
II miejsce – Wianki na Winnicy
III miejsce – Święto Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna

Kategoria „Unikatowa atrakcja turystyczna”
I miejsce – Wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej
II miejsce – Wieża widokowa wraz ze ścieżką dydaktyczną w koronach drzew – Krynica-Zdrój
III miejsce – Cypel – ujście Dunajca do Wisły

Kategoria „Wypoczynek na wsi – gospodarstwo agroturystyczne”
I miejsce – Małopolska Wieś z Tradycją
II miejsce – Domki Zagroda w Słopnicach
III miejsce – Winnica Chronów

Kategoria „W gościnie – obiekt gastronomiczny”
I miejsce – Restauracja Belle Epoque w Dworze Prezydenckim w Zgłobicach
II miejsce – Folwark Stara Winiarnia w Mszanie Dolnej
III miejsce – Stara Stajnia – kuchnia, wino i jazzzz

Na zdj. Winnica Dąbrówka nagrodzona za cykliczną imprezę "Wianki na Winnicy". Fot. FB

Komentarze...