Krypta biskupów otwarta dla zwiedzających
access_time 2019-11-03 10:32:00
Przez cały listopad można zwiedzać kryptę w bazylice katedralnej w Tarnowie. To jedyna w roku okazja, aby zejść do podziemi katedry. W krypcie znajduje się grób m.in. abpa Jerzego Ablewicza, którego setna rocznica urodzin minęła 1 listopada.

- W bazylice jest siedem krypt, ale tylko jedną z nich można zwiedzać. To krypta biskupów tarnowskich otwierana każdego roku z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Setna rocznica urodzin abp. Jerzego Ablewicza jest dobrą okazją, by odwiedzić to miejsce i pomodlić się przy grobie pasterza Kościoła tarnowskiego, zmarłego w 1990 roku - mówi ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej.

W krypcie są także groby bp. Józefa Wojtarowicza, bp. Franciszka Lisowskiego i bp. Jana Stepy. W katedralnej krypcie spoczywa również ks. Andrzej Tarło, prepozyt kolegiaty katedralnej.

Początki krypty biskupów sięgają XV wieku. Było to miejsce wiecznego spoczynku kapłanów należących do kapituły kolegiackiej w Tarnowie, utworzonej w 1400 r. przez bpa Piotra Wysza oraz kapłanów pracujących przy kolegiacie.

W poniedziałek, 4 listopada o godzinie 18 w bazylice katedralnej zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych biskupów tarnowskich. Będzie jej przewodniczyć biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Natomiast 5 listopada, także o godz. 18, będzie Msza św. za zmarłych kanoników Kapituły Katedralnej. Ponadto 6 listopada kapłani i wierni zgromadzeni na Eucharystii o godz. 18 będą się modlić w intencji zmarłych proboszczów bazyliki katedralnej oraz kapłanów pracujących w tej wspólnocie.

Komentarze...