Miasto zaprezentowało nową Strefę Aktywności Gospodarczej
access_time 2019-11-07 05:10:00
W środę, 6 listopada, tarnowscy urzędnicy zorganizowali dzień otwarty Strefy Aktywności Gospodarczej „Piaskówka”, czyli nowych przestrzeni dla inwestorów w mieście.

Na prezentację Strefy Aktywności Gospodarczej "Piaskówka" zaproszono przedsiębiorców i dziennikarzy. Do dyspozycji inwestorów byli pracownicy urzędu odpowiedzialni za sprzedaż nieruchomości, zwolnienia od podatku od nieruchomości, zagospodarowanie przestrzenne, pozwolenia na budowę oraz kompleksową obsługę inwestora. W dniu otwartym wzięli też udział przedstawiciele Krakowskiego Parku Technologicznego, z którymi można było można skonsultować wykorzystanie możliwości, jakie daje Polska Strefa Inwestycji.

– Nie chcieliśmy, żeby działki nabył jeden inwestor i zamroził te grunty na wiele lat. Chcemy, by było to miejsce dla średniej przedsiębiorczości. Dofinansowanie, które otrzymaliśmy na tę inwestycję, jest przeznaczone na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości – podkreślał prezydent Roman Ciepiela. – Dostęp do wszystkich mediów jest zapewniony, więc jeżeli tylko ktoś ma pomysł na rozwijanie swojej działalności, to może myśleć o zakupie działki na tym terenie – dodał prezydent Tarnowa.

Budowa SAG „Piaskówka” została zakończona w październiku. Jej powierzchnia obejmuje  5,82 hektara, z czego 4,82 ha zajmują działki inwestycyjne. W ramach inwestycji na terenie strefy zbudowano drogi dojazdowe do działek, ciągi piesze, drogi rowerowe, dwa place manewrowe. Znajdują się tutaj również sieci wodociągowa i kanalizacyjna, sieć kanalizacji deszczowej wraz z dwoma zbiornikami retencyjnymi, postawiono oświetlenie uliczne, przebudowano też istniejącą infrastrukturę sieciową. Zanim powstał SAG, konieczna była integracja tej części miasta z istniejącymi drogami miejskimi. Działki zostały wykarczowane, a prace obejmowały też niwelację terenu.

– Teren SAG jest objęty zachętami inwestycyjnymi w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Od miasta można również uzyskać zwolnienia od podatku od nieruchomości za utworzenie nowych miejsc pracy i Regionalną Pomoc Inwestycyjną. Działki te będzie można zakupić w połowie przyszłego roku. W pierwszej kolejności Rada Miejska musi podjąć uchwałę o planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, muszą zostać wykonane odpowiednie podziały, a te będą dokonane według potrzeb konkretnych inwestorów – wyjaśniał Piotr Augustyński, zastępca prezydenta. Podkreślał również, że wcześniej będą prowadzone konsultacje z przedsiębiorcami, a następnie przeprowadzane przetargi dla działek znajdujących się w strefie.

Nowa Strefa Aktywności Gospodarczej to projekt, który oprócz terenów na „Piaskówce” obejmuje również tereny inwestycyjne przy ul. Komunalnej o powierzchni prawie 13 hektarów. Realizacja drugiej części zadania ma rozpocząć się w grudniu i zakończyć w maju 2020 r. Całkowita wartość projektu to ponad 11,6 mln złotych. Miasto pozyskało na ten cel unijne dofinansowanie w wysokości 7,4 mln złotych.

Fot. Paweł Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A