Tablica przypomni, że austriacki filozof kupił w Tarnowie książkę
access_time 2019-11-07 10:59:00
Sto pięć lat temu w Tarnowie, w księgarni Zygmunta Jelenia Ludwig Wittgenstein zakupił „Ewangelię w skrócie” Lwa Tołstoja, jedyną niemieckojęzyczną książkę, jaką znalazł w tym miejscu. Wczoraj, na placu Kazimierza, odsłonięto tablicę pamiątkową, informującą o tym epizodzie.

– Ludwig Wittgenstein miał, można powiedzieć, epizod tarnowski, gdyż zakupił w tarnowskiej księgarni dzieło Tołstoja. Dokonujemy pewnej hiperboli, mówiąc że to przyczyniło się w znacznym stopniu do tego, że stworzył swoje najsłynniejsze dzieło – mówił Rafał Balawejder, dyrektor tarnowskiego teatru podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej.

Niedługo po wizycie w mieście nad Białą austriacki filozof wydał „Traktat logiczno-filozoficzny”, który uważany jest za jego najważniejszą pracę. – To fascynujące, że zakup książki może stać się faktem historycznym. Nie o sam fakt kupienia książki jednak chodzi, lecz o to, że wielki filozof dostał być może olśnienia, rozwinął myśli Tołstoja, który był dla niego inspiracją – stwierdził Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Odsłonięcia tablicy dokonano w obecności uczestników konferencji o Ludwigu Wittgensteinie, która w dniach od 4 do 6 listopada odbywała się w Warszawie, Krakowie i Tarnowie. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Radmila Schweitzer, prezes Wittgenstein Initiative, dr Urszula Idziak-Smoczyńska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Ray Monk z Univeristy of Southampton, autor biografii o filozofie, a także prof. Martin Pilch z University of Vienna, prof. Alois Pichler z University of Bergen, prof. Volker Munz z Universität Klagenfurt, prof. Allan Janik i Francoise Stonborough.

Po oficjalnej części uroczystości na placu Kazimierza, w Tarnowskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie poświęcone filozofowi. – To wielki zaszczyt i radość brać udział w wydarzeniu poświęconym Ludwigowi Wittgensteinowi. Wittgenstein Initiative powstała pięć lat temu. Próbujemy odszukać miejsca, poznać decydujące momenty, które miały wpływ na życie i twórczość filozofa – mówiła Radmila Schweitzer, prezeska Wittgenstein Initiative.

Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A