Andrzej Franaszek – spotkanie z autorem książki „Herbert. Biografia”
access_time 2019-11-12 05:25:00
O Zbigniewie Herbercie wie niemal wszystko. Andrzej Franaszek. W piątek, 22 listopada autor monumentalnej biografii wybitnego poety, spotka się z czytelnikami w Tarnowie.

Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Nieprzenikniony? Zawsze osobny? Z pewnością: człowiek budujący swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom. Płynący pod prąd.

Andrzej Franaszek w swojej najnowszej książce - dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta - z pieczołowitością portretuje autora "Pana Cogito". Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała.

Wieczór autorski zaplanowano 22 listopada o godz. 17 w Czytelni Czasopism Bieżących przy ul. Krakowskiej 4. Spotkanie poprowadzi Tadeusz Trytek.

Dr Andrzej Franaszek (ur. 1971) – literaturoznawca, krytyk literacki, wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego", współpracownik Programu Drugiego Polskiego Radia oraz TVP Kultura, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Jest autorem znakomitej biografii Czesława Miłosza: „Miłosz. Biografia”, za którą otrzymał Nagrodę im. Kościelskich, Nagrodę im. Kazimierza Wyki, Nagrodę MKiDN oraz Nagrodę Nike Czytelników. Jest też autorem wielu prac krytycznoliterackich i scenariuszy filmów dokumentalnych.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A