Akcja "Mundurowi dla Krzyśka". Zarejestrowało się 322 potencjalnych dawców szpiku. Wkrótce kolejna okazja do pomocy
access_time 2019-11-20 17:33:00
322 osoby zarejestrowały się w bazie dawców szpiku kostnego w ramach akcji „Mundurowi dla Krzyśka i innych”. To niebywały sukces - podkreślają organizatorzy akcji.

Krzysztof pochodzi z Podlesia Dębowego, ma 25 lat i służy jako strażak-ochotnik w OSP Żabno. Jego pasją jest motoryzacja. Zawodowo zajmuje się lakiernictwem, ale pracuje również jako zawodowy kierowca. W wolnych chwilach gra w zespole muzycznym. Zachorował w październiku. Początkowo myślał, że to tylko niegroźne przeziębienie, diagnoza była jednak szokująca: ostra białaczka szpikowa. Od tego czasu trwa poszukiwanie dla Krzyśka genetycznego brata bliźniaka. Pomoc zaoferowali koledzy ze służb mundurowych - strażacy, policjanci, pogranicznicy, ratownicy medyczni i żołnierze WOT, którzy zorganizowali połączoną z piknikiem akcję rejestracji potencjalnych dawców "Mundurowi dla Krzyśka i innych”. Akacja odbyła się w niedzielę, 17 listopada przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i zakończyła się dużym sukcesem - do banku potencjalnych dawców dołączyły 322 osoby.

Najbliższa okazja do pomocy Krzyśkowi oraz innym chorym na białaczkę pojawi się już na początku grudnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych organizują studenci należący do ogólnopolskiej społeczności HELPERS’ GENERATION. Dzięki dotychczasowym działaniom studentów, na przestrzeni 5 lat odbyło się 1082 akcji rejestracji, podczas których zarejestrowało się ponad 120 tys. dawców potencjalnych, natomiast aż 750 z nich oddało szpik, dając potrzebującemu przeszczepu pacjentowi szansę na życie. W zimowej odsłonie projektu udział weźmie 57 uczelni z całej Polski, w tym PWSZ z Tarnowa.

Rejestracja polega na przejściu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza rejestracyjnego oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Całość zajmuje ok. 10 minut, a można uratować komuś życie.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz, po ok. 4 miesiącach, kartę dawcy. O poszczególnych etapach procesu dawca jest informowany za pośrednictwem SMS i e-maila.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się o tym, że choruje na nowotwór krwi. Dla wielu z tych osób jedyną szansą jest przeszczep od dawcy niespokrewnionego. Dlatego przyjdź na uczelnię i zarejestruj się. Podaruj Prezent z Krwi i Kości!

Zimowa edycja HELPERS’ GENERATION w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie: od wtorku, 3 grudnia od godz. 8:00 do piątku 6 grudnia do godz. 16:00.

Fot. KMP w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A