"Wysoka dziewczyna" - rosyjski kandydat do Oscara w Millenium Studio. Wybitne kino
access_time 2019-11-25 05:36:00
Na kolejny seans z cyklu Millenium Studio zaprasza kino „Millenium” w Tarnowie. 9 grudnia o godzinie 20.30 zaprezentowany zostanie rosyjski kandydat do Oscara, film Kantemira Bałagowa „Wysoka dziewczyna”. Scenariusz powstał z inspiracji reportażem noblistki Swietłany Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”.

W nagrodzonym w Cannes, trzymającym za gardło i gęstym od emocji filmie Kantemira Bałagowa, oglądamy miasto i ludzi podnoszących się z ruin. Opowieść o dwóch przyjaciółkach, które pragną otrząsnąć się z wojennej traumy, toczy się w 1945 roku w Leningradzie, który dochodzi do siebie po latach oblężenia. Bohaterki Wysokiej dziewczyny, Masza i Ija, próbują nie tylko zapomnieć o tym, czego doświadczyły, ale także przypomnieć sobie kim były, nim zardzewiały ich plany, emocje i uczucia. Inspiracją dla młodego reżysera był wstrząsający reportaż noblistki Swietłany Aleksijewicz, Wojna nie ma w sobie nic z kobiety i tym, co wspaniały film Bałagowa czyni wyjątkowym, jest właśnie kobieca perspektywa. Reżyser nie skupia się więc na heroicznych wojennych czynach, lecz na nowo definiuje bohaterstwo: jako codzienne drobne zwycięstwa życia nad śmiercią, nadziei nad żałobą, młodości nad dramatycznymi doświadczeniami.   

"Wysoka dziewczyna" fantastycznie rekonstruuje brutalne realia i pełną napięcia atmosferę czasów tużpowojennych, gdzie euforia miesza się z żałobą, ludzie składają na nowo potrzaskane życiorysy; a na ruinach - wbrew wszystkiemu - powoli kiełkuje nadzieja.

Wysoka dziewczyna

Rosja 2019 / 130’

Nagrody: MFF w Cannes 2019 – Nagroda FIPRESCI, najlepszy reżyser

KINO MILLENNIUM: 9 XII 2019

Fot. Materiały prasowe

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A