"Obiecana ziemia obiecana". Spektakl Polskiego Teatru Tańca w CSM. Mamy dla was zaproszenia
access_time 2020-02-07 07:44:00
Obiecana Ziemia Obiecana" to spektakl Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej i choreografii Artura Bieńkowskiego. Jest to epicka opowieść o naszych dziejach, czytanych jako odwieczna historia wykluczenia. Ma skłonić widzów do refleksji nad wyzyskiem, rasizmem, cenzurą, niewolnictwem i dyskryminacją. Mamy dla was trzy podwójne zaproszenia.

Przez 200 tysięcy lat naszej bytności na Ziemi dokonaliśmy rzeczy absolutnie wspaniałych i dobrych, ale również niewyobrażalnie złych. Wykluczenie, kiedyś znane jako selekcja naturalna stało się jedną z podstawowych zasad, rządzących naszym dzisiejszym światem. My, Homo Sapiens – jesteśmy rzeczywiście najbardziej rozwiniętym gatunkiem, który kiedykolwiek zasiedlał naszą planetę, ale zapomnieliśmy, że wraz z przywilejami idą w parze także obowiązki. Wciąż chętnie korzystamy z przywilejów, przyjmujących niekiedy karykaturalne formy takie jak wyzysk, niewolnictwo, rasizm, cenzura, dyskryminacja, prawo do stawiania się ponad innych i karania ich, deportacje i wiele, wiele innych.

Próbując zrozumieć, dlaczego tak bardzo poniosła nas pycha i przekonanie o własnej omnipotencji, twórcy spektaklu patrzą na pojęcie wykluczenia nie tylko z punktu widzenia wykluczonych, ale przede wszystkim tych wykluczających.

Tańczymy niczym oszołomieni pragnieniami ślepcy – bierzemy wszystko, czego chcemy, nie myślimy o przyszłości, a świat traktujemy jak niekończące się źródło dóbr, zasobów i przyjemności. Ten taniec jest tańcem śmierci, preludium do naszego własnego pogrzebu.

/P. Dobrowolski, taniecPOLSKA.pl/

Co się kryje pod tymi wszystkimi działaniami? Najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca jest epicką opowieścią o naszych dziejach, czytanych jako odwieczna historia wykluczania — począwszy od Wielkiego Wybuchu, aż po 2019 od atomu do sztucznej inteligencji. Widzowie będą mieć okazję szczególnie blisko spojrzeć na Człowieka i jego działania w imię szeroko pojętych praw. W jakim momencie znaleźliśmy się dzisiaj? Czy w najwłaściwszym dla naszego gatunku? Czy mamy jeszcze czas? Czy jesteśmy w samym środku końca czasu?

A może nakłujmy ten balon, którego wszyscy uczepiliśmy się i fruniemy – bo czy naprawdę jesteśmy aż tak lepsi od tych, którzy zostali na ziemi? Co ujrzymy z wysokości? Obiecaną Ziemię Obiecaną czy odwróconą utopię?

W półtorej godziny dostajemy niemal wszystko: wykształcenie się życia na Ziemi i początki wspólnot plemiennych, narodziny i zmierzch religii (chrześcijańskiej), wojny i wyścigi zbrojeń, coraz mocniejszą władzę kapitału, wreszcie – totalne rozprzężenie obyczajowe, społeczne i kulturowe połączone z zupełną degrengoladą ekonomiczną i ekologiczną. Otrzymujemy to, co już mamy – naszą współczesną apokalipsę, ostatnie podrygi ludzkości przed zupełnym (samo)unicestwieniem.

/S. Godlewski, kulturaupodstaw.pl/

“Obiecana Ziemia Obiecana” – spektakl Polskiego Teatru Tańca

11 lutego, godz. 19.00
Bilety: I strefa – 30 zł (normalny), 15 zł (ulgowy, grupowy), II strefa – 15 zł 

 

UWAGA KONKURS!

Mamy dla was trzy podwójne zaproszenia na spektakl "Obiecana Ziemia Obiecana". Zgłaszajcie się w komentarzach pod postem konkursowym na naszym fanpage'u. Macie czas do niedzieli, 9 lutego, do północy.

Fot. Archiwum Polskiego Teatru Tańca.

Komentarze...